حمله موشکی به یک کشتی در تنگه «باب المندب» در روز دوشنبه

صدای امریکا
یک کشتی روز دوشنبه در تنگه کلیدی «باب المندب» مورد حمله دو موشک قرار گرفت، تازه‌ترین حمله‌ای که گمان می‌رود توسط شورشیان حوثی یمن انجام شده باشد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مرکز عملیات بازرگانی ارتش بریتانیا اعلام شده که در این حمله هیچ کسی زخمی نشده و کشتی به سفر خود ادامه داده است.

تا لحظه تنظیم این خبر، مشخص نیست که چه میزان خسارت به کشتی وارد شده است.

گروه حوثی‌ها که تحت حمایت حکومت ایران قرار دارند، فوراً مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفتند، اما اغلب اوقات چندین ساعت طول می‌کشد تا این گروه شورشی حملات خود را تایید کنند.

این گروه یمنی تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران از نوامبر سال گذشته میلادی به دلیل جنگ اسرائیل علیه حماس در نوار غزه به کشتی‌ها در دریای سرخ و خلیج عدن حمله می‌کنند. این امر باعث اختلال در حمل و نقل از طریق آبراه‌ها و تنگه باب المندب شده است که آنها را به هم متصل می‌کند.

روز یکشنبه نیز ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام، با انتشار بیانیه‌ای از تداوم حملات به مواضع و تسلیحات حوثی‌ها، گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی در یمن، در روز شنبه خبر داده بود.

طبق بیانیه سنتکام، از ساعت چهار تا پنج بعد از ظهر شنبه به وقت صنعا، دو شناور متحرک بدون سرنشین و سه موشک کروز متحرک ضدکشتی در شمال حدیده با موفقیت هدف حمله قرار گرفتند.

بیانیه سنتکام افزوده بود که این تسلیحات حوثی‌ها آماده شلیک بودند و از آنجایی که «تهدیدی قریب‌الوقوع» علیه کشتی‌های نیروی دریای آمریکا و کشتی‌های تجاری در منطقه تشخیص داده شدند، مورد حمله قرار گرفتند.

سنتکام در پایان بیانیه خود تصریح کرده که این اقدامات از آزادی دریانوردی محافظت می‌کند و آب‌های بین‌المللی را برای کشتی‌های آمریکایی و تجاری امن‌تر و ایمن‌تر می‌کند.

سنتکام روز جمعه نیز دو شناور سطحی متحرک بدون سرنشین، چهار موشک کروز متحرک ضد کشتی، و یک موشک کروز مخصوص حملات زمینی حوثی‌ها را که آماده شلیک بود، منهدم کرد.

هفته گذشته ده‌ها تن از اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان ایالات متحده از جو بایدن، رئیس‌‌جمهوری آمریکا، خواسته‌اند که «با قید فوریت»، انصارالله یمن یا همان حوثی‌ها را به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی معرفی کند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز ۲۷ دی‌ اعلام کرد حوثی‌ها ۳۰ روز دیگر، یعنی پیش از پایان بهمن سال جاری، به عنوان یک گروه تروریستی بین‌المللی، در فهرست دولت ایالات متحده از سازمان‌های تروریستی خارجی قرار خواهد گرفت.