خودکشی یک معترض پس از آزادی با سپردن وثیقه؛ اعتصاب غذای یک زندانی سیاسی در اعتراض به پرونده‌سازی

صدای آمریکا
دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۳- June 10,2024

منابع حقوق بشری گزارش دادند که فرهاد بیگی گروسی، معترض بازداشت‌شده در پرونده مشترک با رضا رسایی، در پی آزادی پس از سپردن وثیقه، خودکشی کرد و جان باخت. هم‌زمان، گزارش‌ها حاکی از اعتصاب غذای مظاهر حیدری، زندانی عقیدتی، در اعتراض به «پرونده‌سازی» علیه او است.

بنا بر اعلام گروه مشاوران حقوقی دادبان در روز دوشنبه ۲۱ خرداد، فرهاد بیگی گروسی، از معترضان بازداشت‌شده در شهر صحنه استان کرمانشاه در پرونده مشترک با رضا رسایی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام، در حالی که پس از یک سال بازداشت با وثیقه آزاد شده بود، خودکشی کرد.


فرهاد بیگی گروسی، از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری در شهر صحنه استان کرمانشاه در ارتباط با کشته شدن نادر بیرامی، رئیس اداره اطلاعات این شهر در تاریخ ۲۷ آبان ۱۴۰۱ بود؛ پرونده‌ای که در آن رضا رسایی بر اساس اعترافات اجباری متهمان علیه یکدیگر، به اعدام محکوم شده است.

برخی کاربران شبکه های اجتماعی تصاویری از آگهی فوت او را منتشر کرده‌اند. برخی منابع خبری نیز در فضای مجازی گفته‌اند که پیکر فرهاد بیگی گروسی به صورت «حلق‌آویز» پیدا شده است.

اعتصاب غذا در اعتراض به پرونده‌سازی
همچنین، گزارش شده که مظاهر حیدری، درویش گنابادی که شنبه ۱۹ خرداد توسط مأموران یک نهاد اطلاعاتی در شهرکرد بازداشت شده، در اعتراض به «پرونده‌سازی علیه خود و بازداشت غیرقانونی‌اش» از زمان بازداشت تاکنون اعتصاب غذا کرده است.

بنا بر گزارش دادبان در روز دوشنبه، اعتصاب غذای این زندانی عقیدتی تا کنون ادامه دارد و به گفته یک منبع مطلع، «مقام قضایی در ابتدا پرونده دو سال پیش مظاهر حیدری را دلیل بازداشت عنوان کرده» اما «پس از اعتراض» این زندانی سیاسی که پیش از این نیز در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ بازداشت شده بود، «فورا پرونده جدیدی را علیه او باز کرده‌اند.»