شکایت فعالان حقوق بشر علیه مدیر سابق و بازداشتی صداوسیما در فرانسه

رادیوفردا
سازمان حقوق بشری «عدالت برای ایران» اعلام کرد در حال تنظیم شکایت در دادگستری فرانسه علیه بشیر بی‌آزار، ایرانی زندانی در فرانسه، به اتهام شکنجه و نقض حقوق‌بشر است.

بشیر بی‌آزار، مدیر پیشین اداره موسیقی صداوسیمای جمهوری اسلامی، سوم ژوئن، ۱۴ خرداد ماه، در شهر دیژون فرانسه بازداشت شد و برای اخراج از این کشور در بازداشت اداری به‌سر می برد.

سازمان عدالت برای ایران، آقای بی‌آزار را به هم‌دستی در اعمال شکنجه و نقض حقوق‌بشر به دلیل سوابقش در صدا و سیما متهم می‌کند.

شیرین اردکانی، وکیل دادگستری، به خبرگزاری فرانسه گفته است که «نشانه‌های جدی» وجود دارد مبنی بر این‌که آقای بی‌آزار شخصا در ضبط مصاحبه‌های اعترافات اجباری با زندانیان ایرانی و خارجی دست داشته است.

وکیل بشیر بی‌آزار بازداشت و اخراج برنامه‌ریزی شده او را «سیاسی» خوانده و مقامات جمهوری اسلامی نیز او را فعال رسانه‌ای معرفی می‌کنند و به بازداشت او شدیدا اعتراض کرده‌اند.

اوایل ماه میلادی جاری ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، ابراز امیدواری کرد که او «در اسرع وقت» آزاد شود و تاکید کرد که وزارت خارجه تا رسیدن به نتیجه مورد نظر به اتخاذ تدابیر لازم ادامه می‌دهد.

با وجود اظهارات وکیل مدافع بشیر بی‌آزار و مقامات جمهوری‌اسلامی رسانه‌های فرانسه اعلام کرده‌اند که دستگاه‌های امنیتی این کشور این شخص را عامل نفوذی جمهوری‌ اسلامی و مرتبط با نیروی قدس سپاه می‌دانند.

اما یک منبع پلیس در پاریس که نخواسته نامش فاش شود به خبرگزاری فرانسه گفته‌ است که روند اخراج آقای بی‌آزار به ایران آغاز شده است.

در شکایتی که علیه این متهم به جاسوسی تنظیم شده از جمله آمده است که آقای بی‌آزار در خاک فرانسه به دنبال جمع آوری اطلاعات در مورد فعالان و روزنامه‌نگاران تبعیدی و ارعاب آنها بوده است.

به گفته شیرین اردکانی هدف از این شکایت این است که از اخراج او به ایران جلوگیری شود تا فرصت لازم برای «همه پرسش‌ها و تحقیقات برای کشف حقیقت فراهم شود».

بشیر بی‌آزار در ماه‌های گذشته در رسانه‌های اجتماعی فعال بوده و اظهارات تندی در حمایت از فلسطینیان در جریان جنگ میان اسرائیل و گروه افراطی حماس در غزه داشته است.

حماس از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا گروهی تروریستی شناخته می‌شود.

در حال حاضر سه شهروند فرانسوی که از سوی پاریس به عنوان «گروگان‌های دولتی» توصیف شده‌اند، در ایران زندانی هستند.