پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه‌ای خواستار تشديد تحریم‌های روسیه شد

رادیو فردا
پارلمان اروپا روز پنجشنبه نهم اردیبهشت با تصویب قطعنامه‌ای از کشورهای عضو اتحادیه خواست همچون دولت بریتانیا افراد حقیقی و حقوقی روسیه را که مظنون به مشارکت در فساد مالی هستند، تحریم کند.

دولت بریتانیا روز دوشنبه بر اساس قانون جدیدی که به دولت اجازه می‌دهد افراد دخیل در فساد مالی در خارج از این کشور را تنبیه کند ۱۴ شهروند روسیه را تحریم کرد.

اگر اتحادیه اروپا نیز تحریم‌های مشابهی وضع کند دارایی‌های افراد تحریم شده در ۲۷ کشور عضو اتحادیه مسدود خواهد شد و این افراد اجازه سفر به اتحادیه اروپا نخواهند داشت.

این قطعنامه که لازم الاجرا نیست ولی از نظر سیاسی اهمیت فراوانی دارد با ۵۶۹ رای موافق، ۶۷ رای مخالف و ۴۶ رای ممتنع تصویب شد.

در بخشی از این قطعنامه گفته می‌شود: «اتحادیه اروپا نباید ثروت و سرمایه‌گذاری‌های اتباع روسیه را که منبع آن شفاف نیست بپذیرد.»

این قطعنامه از دولت‌های عضو و کمیسیون اروپا می‌خواهد که از سرمایه‌گذاری افراد حقیقی و حقوقی روس «که از آن برای تضعیف نهادهای دمکراتیک، ترویج فساد مالی و ضدیت با حکومت کشورهای اروپایی استفاده می‌شود، جلوگیری کند».

دفتر نمایندگی روسیه در اتحادیه اروپا تاکنون به تصمیم پارلمان اروپا واکنش نشان نداده ولی مسکو در گذشته بارها در مورد دخالت در امور داخلی آن کشور به غرب هشدار داده است.

حمایت اکثریت قریب به اتفاق اعضای پارلمان اروپا از این قطعنامه نشان‌دهنده تغییر لحن در موضع‌گیری این نهاد در قبال روسیه است.

هر چند روسیه یکی از تامین کنندگان اصلی انرژی مورد نیاز اروپاست ولی به نظر می‌رسد که حداقل پارلمان اروپا طرفدار اتخاذ موضع قاطع تری در برابر اقتدار طلبی ولادیمیر پوتین است.

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه نیز در گزارشی اعلام کرد که رسانه‌های دولتی روسیه به انتشار اطلاعات نادرست در مورد نحوه مدیریت بحران کرونا در اتحادیه اروپا و ترویچ سوءظن در مورد ایمنی واکسن‌های محصول اروپا ادامه می‌دهند.

قطعنامه پارلمان اروپا در عین حال ضمن محکوم کردن تجمع نيروهای ارتش روسيه در مرزهای اوکراين در هفته‌های گذشته، از کشورهای عضو اين اتحاديه خواست در صورت حمله نيروهای آن کشور به خاک اوکراين روسیه را از سیستم بین الملی نقل و انتقال پول «سوئیفت» اخراج کنند.