تلاش نخست‌وزیر پاکستان برای تحمیل تصویب قانون منع کفرگویی به اروپا

دویچه وله
نشر کاریکاتورهای پیامبر اسلام اعتراضات گسترده‌ای را در کشورهای اسلامی در پی داشته است. اکنون، عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان بر آن است تا با بهره گرفتن از حربه تحریم کشورهای اتحادیه اروپا، تصویب قانون منع کفرگویی را به آن‌ها تحمیل کند.

عمران خان از کشورهای اسلامی خواسته است تا به طور متحد از این کارزار پشتیبانی کنند. نخست‌وزیر پاکستان بر آن بوده تا کشورهای اروپایی را وادار به مجازات کسانی کنند که علیه اسلام اقدام به "کفرگویی" می‌کنند.

او خواستار وحدت همه کشورهای اسلامی در عرصه مبارزه با "توهین به پیامبر اسلام" شده است. عمران خان که یکی از چهره‌های سرشناس ورزش پاکستان و از نخبگان ورزش کریکت این کشور است، از کشورهای اروپایی درخواست کرده است تا کفرگویی را ممنوع اعلام کنند.

این سیاستمدار ۶۸ ساله از کشورهای اسلامی درخواست کرده است تا در صورت عدم همراهی کشورهای اروپایی، اقدام به تحریم بازرگانی آن کشورها بکنند.

عمران خان گفته است که افزار تحریم بازرگانی کشورهای اروپایی می‌تواند به عنوان یک عامل فشار در عرصه تحمیل این قانون موثر واقع شود.

او از کشورهای اسلامی خواسته است تا کشورهای اروپایی را وادار به پذیرش ممنوعیت آسیب رساندن به احساس مسلمانان کنند.


کفرگویی و انکار هولوکاست

عمران خان در اظهارات خود گفته است که قائل شدن ممنوعیت کفرگویی و توهین به پیامبر اسلام باید همسان با انکار هولوکاست تلقی شده و ارتکاب به آن باید به همان گونه مشمول مجازات شود.

او گفته است: «ما باید به طور هماهنگ و متحد، اروپا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل را وادار سازیم که از جریحه‌دار کردن احساسات یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون نفر مسلمان جهان دست بردارند و به همان شیوه‌ای عمل کنند که در رویکردشان نسبت به یهودیان از خود نشان می‌دهند.»

گفته می‌شود که محمود قریشی، وزیر امور خارجه دولت پاکستان در همین ارتباط با وزیران امور خارجه چهار کشور اسلامی تماس گرفته است.


عمران خان و اسلام‌گرایان

نخست‌وزیر پاکستان ظرف روزهای گذشته زیر فشار نیروهای افراطی و اسلام‌گرا قرار داشته است. آن‌ها از عمران خان خواسته بودند تا سفیر فرانسه در پاکستان را از این کشور اخراج کند.

علت این درخواست انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام در نشریه فکاهی شارلی ابدو در فرانسه بوده است. حزب "تحریک لبیک پاکستان" بعد از دستگیری سعد حسین رضوی، رهبر این حزب چندین روز با ایجاد موانع در خیابان‌ها علیه دولت پاکستان و عملکرد عمران خان دست به اعتراض زده است.

در جریان درگیری افراط‌گرایان مسلمان با نیروهای انتظامی صدها نفرمجروح شده‌اند. گفته می‌شود که نیروهای هوادار این حزب حتی شماری از افراد را به گروگان گرفته‌اند.


مذاکره با اسلام‌گرایان

دولت پاکستان با توجه به گسترش خشونت و ناآرامی‌ها هرگونه اعتراض افراد وابسته به این حزب را ممنوع اعلام کرده است. با این همه عمران خان از تماس و گفت‌وگو با اسلام‌گرایان استقبال کرده است.

حزب یادشده از عمران خان درخواست کرده است که اخراج سفیر فرانسه از پاکستان را به رای‌گیری بگذارد. قرار است پارلمان پاکستان در این باره تصمیم بگیرد.

آشوبگرانی که در رابطه با اعتراضات اخیر دستگیر شده بودند، مجددا آزاد شده‌اند. محاکمه این آشوبگران نیز از دستور کار دستگاه قضایی پاکستان خارج شده است.

این در حالی است که پارلمان پاکستان فشار سیاسی دولت را برنتابیده و با آن مخالفت ورزیده است. برخی از نمایندگان مجلس این کشور گفته‌اند حاضر نیستند در این ارتباط در برابر فشار دولت و گروه‌های افراط‌گرا تسلیم شوند.