انتقاد کره شمالی از "سیاست خصمانه" دولت بایدن

دویچه وله
کره شمالی در واکنش به اظهارات اخیر جو بایدن و برخی از مقامات ایالات متحده، واشنگتن را به در پیش گرفتن "سیاستی خصمانه" در قبال این کشور متهم کرده است. رئیس جمهوری آمریکا کره شمالی را "تهدیدی برای امنیت جهانی" دانسته بود.

وزارت خارجه کره شمالی روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت (۲ مه) اظهارات اخیر رئیس جمهوری و برخی از مقامات آمریکا در قبال کره شمالی را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

خبرگزاری رسمی کره شمالی به نقل از یک سخنگوی این وزارتخانه گزارش داد، اظهارات جو بایدن و شماری از مقامات آمریکا نشان می‌دهد که رئیس جمهوری آمریکا بر آن است، "سیاستی خصمانه" در برابر کره شمالی در پیش گیرد. به گفته این سخنگو کره شمالی به این سیاست "پاسخی مناسب" خواهد داد.

در بیانیه‌ای که وزارت امور خارجه کره شمالی در واکنش به موضع ایالات متحده منتشر کرده، آمده است: «انتقاد دولت آمریکا به وضعیت حقوق بشر در کره شمالی توهینی به حرمت و حیثیت کیم جونگ اون، رهبر این کشور است و نشان می‌دهد که ایالات متحده خود را برای یک رویارویی تمام‌عیار آماده می‌سازد.»

در این بیانیه که امروز یکشنبه از رسانه دولتی کره شمالی پخش شد، اظهارات اخیر بایدن در کنگره آمریکا در ارتباط با برنامه اتمی کره شمالی "تحمل‌ناپذیر" و "افتضاحی بزرگ" توصیف شده است.

جو بایدن چندی پیش برنامه هسته‌ای کره شمالی را "تهدیدی جدی برای امنیت جهانی" دانسته و کاخ سفید نیز گفته بود، بایدن قصد دارد "رویکردی حساب‌شده" در مقابل کره شمالی در پیش گیرد.

کوان یونگ گون، وزیر خارجه کره شمالی در بیانیه این کشور تصریح کرد، جو بایدن با اظهارات خود مرتکب "اشتباهی محرز" شده است.

او افزود، "کره شمالی ناگزیر خواهد بود دست به اقدامات لازم بزند و با گذشت زمان آمریکا خود را در وضعیتی بسیار جدی خواهد دید". وزیر خارجه کره شمالی تلاش این کشور برای تولید سلاح هسته‌ای را "گامی در راه حق دفاع از خود" دانست.

دفتر ریاست جمهوری آمریکا جمعه گذشته ۳۰ آوریل (۱۰ اردیبهشت) اعلام کرد که بررسی‌ها و ارزیابی‌های چندماهه سیاست ایالات متحده در قبال کره شمالی به پایان رسیده است.

به گفته مقامات کاخ سفید، آمریکا قصد دارد با ترکیبی از "دیپلماسی و بازدارندگی کره شمالی را به توقف برنامه هسته‌ای و موشک‌های بالستیکی وادارد".

جن ساکی، سخنگوی دولت بایدن نیز روز جمعه (۳۰ آوریل) از کامل شدن بررسی‌های سیاست آمریکا در قبال کره شمالی سخن گفته بود.

به گفته او بایدن از تجربه چهار دولت قبلی آمریکا آموخته است که در راه قانع کردن رهبری کره شمالی به ترک برنامه هسته‌ای تلاش ورزیده، اما شکست خورده‌اند.

بنا بر اظهارات مقامات کاخ سفید سیاست آمریکا بر دستیابی به "یک معامله بزرگ" با کیم یونگ اون، رهبر کره شمالی متمرکز نخواهد بود.