هیلاری کلینتون: خروج آمریکا از افغانستان پیامدهای جدی خواهد داشت

بی بی سی
هیلاری کلینتون، وزیرخارجه سابق آمریکا می‌گوید برنامه جو بایدن برای خروج کامل نیروهای آمریکایی از خاک افغانستان تا ۱۱ سپتامبر امسال، می‌تواند پیامدهای جدی داشته باشد و اوضاع را به سمتی که طالبان از آن نفع ببرد سوق دهد.

خانم کلینتون که در زمان حمله آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱، همچون جو بایدن از حامیان جدی این عملیات نظامی بود به شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا گفته خروج کامل سربازان آمریکایی از خاک افغانستان می‌تواند به طالبان که پس از حمله سال ۲۰۰۱ آمریکا، از قدرت خلع شدند فرصت دهد که دوباره برای حاکم شدن بر این کشور تلاش کنند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا که حتی در دوران معاونت باراک اوباما هم از حامیان جدی خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان و عراق بود وعده داده باقی‌مانده سربازان این کشور را تا حدود ۵ ماه دیگر از افغانستان خارج کند اما روند مذاکرات صلح میان طالبان و دولت مرکزی افغانستان و همچنین افزایش حملات این گروه در چند ماه گذشته، به نگرانی‌ها درباره پیامدهای تصمیم آقای بایدن دامن زده است.

در همین رابطه، خانم کلینتون در گفتگو با سی‌ان‌ان از موضوع خروج یا ادامه حضور نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان تحت عنوان "مشکل نفرین‌شده" نام برده و گفته: "ماندن یا خروج، هر دو، هم پیامدهای قابل پیش‌بینی و هم عواقب پیش‌بینی نشده دارند."

تصمیم جو بایدن برای خروج کامل از افغانستان همزمان است با بیستمین سالگرد لشکرکشی آمریکا به این کشور در پی حملات یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ به برج‌های سازمان تجارت جهانی در نیویورک.

در حال حاضر دست کم ۲۵۰۰ نیروی آمریکایی در خاک افغانستان حضور دارند. آنها بخشی از نیروهای ائتلاف ناتو-افغان هستند که در مجموع ۹۶۰۰ سرباز در سراسر افغانستان مستقر کرده است.

آقای بایدن می‌گوید تصمیم او برای پایان دادن به حضور نظامی آمریکا در افغانستان هنگامی قطعی شده که پنتاگون اطمینان یافته افغانستان دیگر بستر و پایگاهی برای تدارک دیدن حمله گروه‌های جهادی علیه غرب نخواهد بود.

اما هیلاری کلینتون در واکنش به همین استدلال روز یکشنبه، دوم مه، به سی‌ان‌ان گفت: "دولت ما باید بروی دو پیامد جدی تمرکز کند؛ یکی از سرگیری فعالیت گروه‌های جهادی و متعاقب آن، پیامد دوم، راه افتادن سیل جدیدی از مهاجران افغان".

خانم کلینتون در این گفتگو از احتمال فروپاشی دولت مرکزی افغانستان و قدرت گرفتن دوباره طالبان سخن گفته و آن را مقدمه‌ای برای آغاز یک جنگ داخلی دیگر در این کشور خوانده است.

وزیرخارجه سابق آمریکا همچنین به دولت آمریکا توصیه کرده که باید طرحی برای حفاظت از "هزاران هزار افغانی" داشته باشد که در طول ۲۰ سال گذشته به آمریکا و ناتو در انجام عملیات‌های خود کمک کرده‌اند. خانم کلینتون گفته دولت باید طرح بزرگی برای اعطای ویزای ویژه و امکانات پذیرش پناهجویی برای این افراد تدارک ببیند.

خروج حدود ۲۵۰۰ نیروی نظامی آمریکا از خاک افغانستان رسما از سه روز پیش، اول مه، آغاز شده و قرار است تا یازدهم سپتامبر که بیستمین سالگرد حمله به برج‌های دوقلو نیویورک و پنتاگون است کامل شود.

همزمان سطح هشدار و حملات طالبان هم برای نیروهای امنیتی افغانستان به بالاترین سطح خود ارتقاء یافته است.

امروز، دوشنبه سوم مه، مقام‌های دولت افغانستان از کشته شدن دست کم ۷ سرباز به دست طالبان در ایالت فرا - جنوب غرب - این کشور خبر دادند.

آنها می‌گویند در جریان این حمله، پیکارجویان طالبان با حفر تونلی ۴۰۰ متری از یک خانه به داخل پاسگاه، توانستند این پست بازرسی را منفجر و یکی از سربازان را هم به عنوان گروگان با خود ببرند. گزارش‌های غیر رسمی تعداد آسیب‌دیدگان این حمله را بسیار بیشتر از ۷ نفر برآورد کرده‌اند.

در همین حال، امروز آنتونی بلینکن، وزیرخارجه آمریکا که به لندن سفر کرده در کنفرانس خبری با همتای بریتانیایی خود، دومنیک راب، گفت کاخ‌سفید روی "خروج ایمن، منظم و با دقت متمرکز" شده است اما همچنان به همکاری خود با دولت افغانستان ادامه خواهد داد.

"حتی در حالی که نیروهای ما در حال خروج از افغانستان هستند، ما در حال عقب‌گرد و منفصل شدن از وقایع جاری نیستیم". او تاکید کرد که چنانچه نیروهای آمریکایی در مدت زمان اجرای برنامه خروج مورد حمله قرار گیرند "پاسخ قاطعی" از خود نشان خواهند داد.