دادستانی آمریکا بخشی از باج پرداخت شده به هکرها را برگرداند

دویچه وله
حمله هکری به کمپانی نفتی کلونیال بزرگ‌ترین خط لوله بنزین، آسیب‌پذیری زیرساخت‌های آمریکا را آشکار کرد. پلیس فدرال آمریکا اکنون موفق شده است بخشی از باج پرداخت شده کمپانی آمریکایی کلونیال به هکرها را پس بگیرد.

لیزا موناکو، معاون وزیر دادگستری آمریکا در واشنگتن اعلام کرد بازرسان دادستانی موفق شدند بخش اعظم باج چهار میلیون و ۴۰۰ هزار دلاری را که شرکت خط لوله نفتی کلونیال در ماه مه به هکرها پرداخت کرده بود، پس بگیرد.

مدیران کمپانی کلونیال گفته‌اند که یک بدافزار سیستم رایانه شرکت را آلوده کرده و آنها از یک شرکت امنیت سایبری مستقل نیز برای یافتن رد پای هکرها کمک گرفته‌اند اما این کمپانی مجبور به پرداخت باج شده است.

پل ابات معاون رئیس پلیس فدرال آمریکا درباره نحوه بازگرداندن باج پرداخت شده توضیح داد که این باج دیجیتالی بوده و با ارز دیجیتال بیت‌ کوین پرداخت شده و در هنگام بررسی معاملات ارز دیجیتالی ردیابی شده است.

او افزود کمپانی نفتی کلونیال در مجموع ۷۵ بیت‌کوین که در آن‌زمان چهار میلیون و ۴۰۰ هزار دلار ارزش داشته پرداخت کرده و پلیس فدرال ۶۳ بیت کوین را ضبط کرده است.

طبق گفته پلیس فدرال به دلیل سقوط ارز دیجیتالی در چند هفته گذشته مبلغ ضبط شده دو میلیون و ۳۰۰ هزاردلار ارزش دارد.

آمریکا برای نخستین بار موفق شده است جلوی "باج دیجیتالی" را بگیرد.

مقامات آمریکایی و کارشناسان سایبری به شرکت‌های خصوصی توصیه کردند به هکرها باج پرداخت نکنند و موجب تشویق آنها برای حملات بعدی نشوند.

کمپانی تگزاسی Colonial Pipeline، انتقال سوخت به ۵۰ میلیون‌ مصرف‌کننده را به دلیل رخنه هکرها چندین روز معلق کرده بود.

خط لوله هشت هزار کیلومتری این کمپانی در امتداد سواحل شرقی ایالات متحده کشیده شده‌اند و روزانه دو میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت، گازوییل و بنزین را به مصرف‌کنندگان ایالات شرقی و جنوبی آمریکا می‌رسانند.


هنوز سرنخ دقیقی از منشا حمله سایبری یا شواهدی مبنی بر دست داشتن یک دولت خارجی موجود نیست و تحقیقات پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) ادامه دارد.

پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) اما گمانه‌زنی کرده که گروه هکری روسی موسوم به "دارک ساید" عامل حمله باشد.