اتهام‌زنی دوجانبه؛ تنش تازه بین آذربایجان و ارمنستان

دویچه وله
وزارت دفاع آذربایجان روز شنبه گفت که مواضع این کشور بارها از سوی نیروهای ارمنستان هدف قرار گرفته‌ است. پیش از این ارمنستان روز جمعه آذربایجان را به اقدام مشابه متهم کرده بود. این ادعاها از سوی منابع مستقل تایید نشده‌اند.

همزمان با اتهام‌زنی دو کشور به یکدیگر، چارلز مایکل، رئیس شورای اتحادیه اروپا به ارمنستان سفر کرده است. او از هر دو کشور خواست تا منطقه مرزی را ترک کنند:‌ «وقتی فرصت مذاکره وجود دارد، برای ما بهتر است که نیروها به خاطر افزایش آرامش، عقب‌نشینی کنند».

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان روز شنبه ۱۷ ژوئن (۲۶ تیر) در یک کنفرانس خبری، آذربایجان را به تحریک و ایجاد تنش‌های جدید متهم کرد و گفت:‌ «استفاده از زور نمی‌تواند بحران بر سر قره‌باغ کوهستانی را حل کند».

پاشینیان خواهان مذاکره در چارچوب «گروه مینسک» وابسته به «سازمان امنیت و همکاری اروپا» (OSCE) شده است.

پاشینیان گفته است که آذربایجان از آزاد کردن اسیران جنگی ارمنستان خودداری می‌کند و از تعیین خط مرزی طفره می‌رود. آزادی اسیران جنگی و تعیین خط مرزی بخشی از معاهده آتش‌بس سال گذشته است.

سال گذشته دو کشور نیز از ۲۷ سپتامبر تا ۹ نوامبر با یکدیگر جنگیدند که نهایتا با وساطت روسیه به آتش‌بس انجامید. از آغاز تنش مرزی بین دو کشور در دهه ۹۰ میلادی تاکنون بیش از ۶۵۰۰ تن جان خود را از دست داده‌اند.