لاپید در مسکو: اسرائیل از خود در برابر ایران دفاع می‌کند

دویچه وله
یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل برای دیدار و گفت‌وگو با همتای روس خود پیرامون موضوع ایران به مسکو سفر کرده است. لاپید در دیدار با لاوروف بر ادامه دفاع اسرائیل از خود در برابر حملات ایران در سوریه تاکید کرده است.
یائیر لاپید در دیدار خود با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت: «اسرائیل در برابر ایجاد پایگاه‌های تروریستی ایران در مرزهای شمالی کشور خود [مرزهای این کشور با سوریه] ساکت نمی‌نشیند.»

به گزارش روزنامه "جروزالیم پست" در روز پنجشنبه نهم سپتامبر (۱۸ شهریور) لاپید گفته است: «مادامی که ایران بر نفوذ خود در منطقه ادامه می‌دهد و به صدور تروریسم مبادرت می‌کند، امکان دست‌یابی به ثبات در این منطقه وجود ندارد.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

وزیر امور خارجه اسرائیل گفته است که این کشور به مقابله با تهدیدهای امنیتی که از جانب سوریه یا هر نقطه دیگری متوجه این کشور بشود، ادامه خواهد داد.

لاپید با اشاره به همکاری‌های نظامی دو کشور بر اهمیت یافتن راهکاری برای اجتناب از رویارویی نظامی بین اسرائیل و روسیه در سوریه تاکید کرده است.

همکاری نظامی با روسیه

سخنان لاپید در ارتباط با پرتاب یک موشک ساخت روسیه از خاک سوریه به منطقه غوش دان، در پیرامون کلان‌شهر تل‌آویو بوده است. این حمله موشکی روز یکشنبه گذشته (پنجم سپتامبر) روی داده بود.

افزون بر آن گفته می‌شود که سامانه پدافند هوایی ساخت روسیه که در پیرامون شهر دمشق، پایتخت سوریه نصب شده است، دو هفته پیش ۲۲ موشک از ۲۴ موشک پرتاب شده از سوی اسرائیل را رهگیری و منهدم کرده است.

لاپید در عین حال نسبت به خطرات ناشی از ایران مجهز به جنگ افزار هسته‌ای برای کل خاورمیانه هشدار داده است.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

وزیر امور خارجه اسرائیل گفته است: «جهان باید به هر قیمتی که شده مانع از دسترسی ایران به توانایی‌های هسته‌ای شود. اگر جهان چنین نکند، اسرائیل این حق را برای خود به‌رسمیت می‌شناسد. اسرائیل به ایران اجازه نخواهد داد به یک کشور هسته‌ای تبدیل شود.»

لاپید همچنین بر تاثیر فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی در کل خاورمیانه تاکید کرده و نسبت به تشدید رقابت تسلیحاتی در این منطقه هشدار داده است.