عربستان: محموله قاچاق شبکه مرتبط با حزب‌الله لبنان متوقف شد

دویچه وله
وزارت کشور عربستان سعودی می‌گوید در همکاری با نیجریه توانسته تلاش‌ شبکه‌ای مرتبط با حزب‌الله لبنان را برای قاچاق بیش از ۴۵۰ هزار قرص آمفتامین خنثی کند. این محموله قرار بوده از لبنان به نیجریه و سپس به عربستان منتقل شود.
بر پایه بیانیه‌ای که وزارت کشور عربستان سعودی روز پنجشنبه ۱۸ شهریور (۹ سپتامبر) منتشر کرده است، این کشور با همکاری نیجریه موفق شده، تلاش یک شبکه‌ تولید و قاچاق مواد مخدر مرتبط با حزب‌الله لبنان را برای ارسال محموله‌ای حاوی ۴۵۰ هزار قرص آمفتامین (قرص روانگردان) از طریق دریا از لبنان به نیجریه خنثی کند.

بنا بر گفته‌های سخنگوی امنیتی وزارت کشور عربستان، این قرص‌ها که در داخل تجهیزات مکانیکی جاسازی شده بودند، با کمک مقامات نیجریه پیش از ارسال به عربستان یا کشورهای دیگر، توقیف شده‌اند.

ممنوعیت واردات میوه و سبزیجات از لبنان به عربستان در ماه آوریل

در ماه آوریل عربستان سعودی واردات میوه و سبزیجات از لبنان را به این کشور یا عبور این محموله‌ها از این کشور را به حالت تعلیق درآورد. این تصمیم در پی کشف محموله‌هایی از قرص کپتاگون در بندر جده که در بارهای میوه جاسازی شده بودند، اتخاذ شد.

سفیر عربستان سعودی در بیروت، در آن زمان در توییتر از کشف و ضبط بیش از ۵۷ میلیون قرص آمفتامین در محموله‌های وارداتی لبنان از ابتدای سال ۲۰۲۰ تا ماه آوریل ۲۰۲۱ خبر داده بود.

دویچه وله را در اینستاگرام دنبال کنید

کشورهای عربی از بازارهای اصلی محصولات کشاورزی صادراتی لبنان به شمار می‌روند. تقریبا ۸۰ درصد از کل صادرات ۱۹۰ میلیون دلاری لبنان در سال ۲۰۱۹ وارد بازار این کشورها شده است. ۲۰ درصد از این صادرات را بازار عربستان به خود اختصاص داده است. قطر پس از عربستان بیشترین سهم را از محصولات صادراتی لبنان دارد.

مقامات عربستان سعودی از افزایش قاچاق مواد مخدر از لبنان خبر می‌دهند. آنها می‌گویند، برای انتقال محصولات قاچاق به عربستان یا کشورهای همسایه از محموله‌های محصولات و کالاهای صادراتی از لبنان استفاده می‌شود.

دویچه وله را در تلگرام دنبال کنید

عربستان سعودی اعلام کرده است، تعلیق اجازه ورود محصولات لبنانی به این کشور تا زمانی که مقامات لبنان توقف قاچاق سیستماتیک به مقصد عربستان را تضمین نکنند، برقرار می‌ماند.

گزارش‌های متعددی از دست داشتن حزب‌الله لبنان در قاچاق مواد مخدر از لبنان به دیگر کشورها حکایت می‌کنند.