نجیب میقاتی بالاخره ترکیب دولت جدید لبنان را اعلام کرد

دویچه وله
پس از بیش از یک سال بلاتکلیفی، لبنان دوباره صاحب یک دولت به نخست‌وزیری نجیب میقاتی، سیاستمدار با تجربه می‌شود. دستورالعمل تشکیل دولت جدید در دیدار میقاتی با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان امضاء شد.
سیزده ماه پس از کناره‌گیری دولت به نخست‌وزیری حسان دیاب، لبنان بار دیگر دارای یک دولت شد. میشل عون، رئیس جمهوری لبنان روز جمعه ۱۰ سپتامبر (۱۹ شهریور) فرمان تشکیل دولت جدید به ریاست نجیب میقاتی را امضاء کرد.

دفتر ریاست جمهوری لبنان در یک پیام توئیتری اعلام کرد این فرمان طی دیدار میشل عون و میقاتی و با حضور نبیه بری، رئیس پارلمان در کاخ بعبدا امضاء شد.

عون ۲۶ ژوئیه و پس از ناکامی سعد حریری، نخست‌وزیر پیشین لبنان در تشکیل دولت، نجیب میقاتی را مامور تشکیل کابینه کرد. او پیش از این دو بار نخست‌وزیر لبنان بود و عمر یکی از دولت‌هایش در سال ۲۰۰۵ سه ماه بیشتر طول نکشید.

قرار بود فهرست اعضای دولت جدید لبنان اوایل شهریور ماه تقدیم رئیس جمهوری این کشور شود که ظاهرا عدم توافق گروه‌های بانفوذ سیاسی با برخی گزینه‌ها این کار را به تعویق انداخت.

عمیق‌ترین بحران سیاسی و اقتصادی در لبنان

میقاتی که سیاستمداری کهنه‌کار و بازرگانی میلیاردر است سومین فردی است که پس از سقوط دولت دیاب مامور تشکیل کابینه دولت لبنان شده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

لبنان در سال‌های اخیر با شدیدترین بحران‌های سیاسی و اقتصادی تاریخ خود روبرو بوده است. پس از گسترش جنبش اعتراضی سال ۲۰۱۹ دولت حسان دیاب، دهم اوت سال پیش کناره‌گیری کرد.

مطابق برآورد بانک جهانی در بحران اقتصادی اخیر ارزش پول ملی لبنان در برابر دلار آمریکا حدود ۹۰ درصد کاهش یافته است.

گفته می‌شود بر اثر بحران عمیق اقتصادی و افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها و تورم، حدود سه چهارم شهروندان لبنانی به زیر خطر فقر سقوط کرده‌اند.