فرانسه: طالبان دروغ می‌گویند، آنها را به رسمیت نمی‌شناسیم

دویچه وله
یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۰-September 12 ,2021


در حالی که طالبان برای به رسمیت شناخته شدن تلاش می‌کند وزیر خارجه فرانسه تاکید کرده که این کشور چنین قصدی ندارد. ژان ایو لودریان طالبان را به دروغگویی متهم کرد و گفت آنها تا کنون خلاف وعده‌های خود عمل کرده‌اند.

کشورهای مهم غربی در مورد مسائل مشخصی نظیر تسهیل خروج شهروندان از افغانستان و ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به آن با اسلامگرایان افراطی طالبان مذاکره کرده‌اند اما برنامه‌ای برای تعامل و به رسمیت شناختن آنها ندارند.

وزیر خارجه فرانسه شامگاه شنبه ۱۱ سپتامبر در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی "فرانس ۵" گفت طالبان در مورد تمام وعده‌ها دروغ گفته‌اند و تا کنون نتیجه مشخصی از تحقق این وعده‌ها به چشم نمی‌خورد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ژان ایو لودریان می‌گوید پاریس در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای به رسمیت شناختن طالبان ندارد و آماده برقراری هیچ رابطه‌ای با حکومت اسلامگرایان افراطی در افغانستان نیست.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

او عدم تشکیل یک دولت فراگیر و فراهم نکردن شرایط خروج صدها همکار محلی نیروهای فرانسوی از افغانستان را از جمله وعده‌های تحقق نیافته طالبان عنوان کرد و افزود فرانسه منتظر اقدام‌های مشخص اسلامگرایان است.


پس از آغاز خروج نظامیان آمریکایی و کشورهای عضو ناتو از افغانستان، شبه نظامیان طالبان پیشروی گسترده خود در مناطق مختلف را آغاز کردند و ۱۵ اوت (۲۴ مرداد) خیلی سریع‌تر از ارزیابی‌ها و به شکلی غیرمنتظره بر کابل مسلط شدند.

از آن تاریخ خارج کردن شهروندان، نظامیان و همکاران محلی نیروهای خارجی از طریق فرودگاه کابل آغاز شد اما هنوز تعداد زیادی شهروند خارجی و همکاران محلی و بستگانشان موفق به خروج از افغانستان نشده‌اند.

به گفته ژان ایو لودریان هنوز "تعداد کمی" شهروند فرانسه و چند صد همکاری محلی نهادهای فرانسوی در افغانستان هستند که برای انتقال آنها به خارج باید با طالبان گفت‌وگو شود.

وزیر خارجه فرانسه برای رایزنی درباره انتقال این افراد روز یک‌شنبه به دوحه، پایتخت قطر سفر کرد. فرانسه در ماه اوت حدود سه هزار نفر را از کابل خارج کرد که ۲ هزار و ۶۰۰ نفر آنها همکاران محلی و بستگان آنها بوده‌اند.

اروپا و طالبان؛ مناسبات محدود با پیش‌شرط

تا کنون از نتیجه احتمالی مذاکرات در دوحه برای انتقال همکاران نهادهای فرانسوی گزارشی منتشر نشده است. لودریان می‌گوید از آنجا که طالبان به دنبال گشایشی در اوضاع اقتصادی بحران‌زده افغانستان و برقراری روابط بین‌المللی هستند، همه چیز به عملکرد آنها بستگی دارد.

وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا سوم سپتامبر بر سر پیش‌شرط‌های "مناسبات محدود" با گروه طالبان توافق کردند. تضمین رعایت حقوق بشر، حکومت قانون، آزادی رسانه‌ها و فراهم کردن زمینه ارسال و توزیع کمک‌های انسان‌دوستانه میان شهروندان افغانستان از جمله این پیش‌شرط‌ها هستند.

یکی دیگر از پیش‌شرط‌های مناسبات محدود اتحادیه اروپا با طالبان تبدیل نشدن افغانستان به پایگاه امنی برای گروه‌های تروریستی نظیر شبکه القاعده است. این اتحادیه در عین حال تاکید کرده روابط محدود با طالبان به معنای به رسمیت شناختن حکومت این گروه نیست.

دولت انحصاری و ممنوعیت تظاهرات

گروه طالبان که وعده تشکیل یک دولت فراگیر با مشارکت گروه‌های مختلف را داده بود به تازگی اعضای "دولت موقت" را معرفی کرد که همه از جناح‌های مختلف همین جریان و شماری از آنها به اتهام فعالیت تروریستی تحت تعقیب هستند.

دستگاهی که طالبان به عنوان وزارت کشور دولت موقت افغانستان معرفی کرده روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد از این پس برگزاری هر گونه راهپیمایی و تجمع اعتراضی غیرقانونی تلقی می‌شود مگر این که پیش از آن مجوز گرفته باشد و شعارها و پلاکاردهای آنها تائید شوند.

سرپرست منصوب طالبان در وزارت کشور سراج‌الدین حقانی، رهبر گروه شبه‌نظامی "حقانی" است که ایالات متحده آمریکا آن را یکی از حشن‌ترین و مخوف‌ترین گروه‌های تروریستی می‌داند.

در روزهای گذشته اسلامگرایان افراطی طالبان ضمن سرکوب خشونت‌آمیز حرکت‌های اعتراضی، و حمله خونین به نیروهای جبهه مقاومت ملی در ولایت پنجشیر، دست به اجرای برنامه‌هایی زده که ظاهرا به منظور نمایش مشروعیت و استقبال عمومی از این گروه برگزار شده‌اند.

نمایش زنان سیاهپوش در حمایت از طالبان

یکی از این برنامه‌ها راهپیمایی حدود ۳۰۰ زن سرتا پا سیاهپوش با روبنده بود که پس از آن در سالن اجتماعات دانشگاه برهان‌الدین ربانی در کابل حضور یافتند و برخی از آنها به سخنرانی در ستایش چیرگی طالبان بر "غرب ضد اسلام" پرداختند. لطف‌الله نجفی‌زاده، مدیر شبکه تلویزیونی "طلوع" روز شنبه تصویری از این همایش را در صفحه توئیتر خود منتشر کرد.