ناتو هشت دیپلمات روس را به اتهام «جاسوسی» اخراج کرد

رادیو فردا
یک مقام سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، روز چهارشنبه ۱۴ مهر از اخراج هشت دیپلمات روسیه به اتهام «جاسوسی» و انجام «اقدامات خصمانه» خبر داد. هنوز جزئیاتی درباره این اتهامات منتشر نشده است.

مقام ناتو همچنین در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز افزود که این سازمان تعداد نمایندگان روس خود را از ۲۰ نفر به ۱۰ نفر کاهش می‌دهد.

این مقام که نخواست نامش فاش شود، تصریح کرد: «سیاست ناتو در قبال روسیه ثابت خواهد ماند. ما اقدامات دفاعی و مهار کننده در برابر اقدامات تعرضی روسیه را افزایش داده‌ایم و در عین حال، برای گفت‌وگوی معنادار با روسیه آماده هستیم».

او گفت: «ما حدود هجده ماه پیش تشکیل جلسه شورای ناتو و روسیه را پیشنهاد کردیم و این پیشنهاد هنوز پابرجاست. اکنون توپ در زمین روسیه است».

همزمان، خبرگزاری روسی اینترفکس از قول لئونید اسلوتسکی، رئیس کمیته سیاست خارجی دومای روسیه، گزارش داد که مسکو به این اقدام ناتو واکنش نشان خواهد داد اما لزوما مقابله به مثل نخواهد کرد.

آقای اسلوتسکی اتهام ناتو به هشت دیپلمات روس را تکذیب کرد و هشدار داد که این اقدام مناسبات دو طرف را تیره‌تر خواهد کرد.

مناسبات ناتو و مسکو از زمان الحاق ناحیه کریمه به خاک روسیه در سال ۲۰۱۴ تیره شده است. دو طرف در مورد توسعه موشک‌های هسته‌ای روسیه، رخنه جنگنده‌های روسی به حریم هوایی کشورهای عضو ناتو و تهدید کشتی‌های نظامی این پیمان توسط هواپیماهای روسی اختلاف نظر دارند.

مذاکرات رسمی بین روسیه و ناتو در سال‌های اخیر بسیار محدود شده است.