روسیه برای شرکت در یک کنفرانس بین‌المللی از طالبان دعوت کرد

دویچه وله
به گزارش رسانه‌های روسی، کرملین از گروه افراطی طالبان دعوت کرده تا در ماه جاری میلادی در کنفرانسی بین‌المللی در مسکو شرکت کنند. در این کنفرانس نمایندگانی از ایران، چین، هند و پاکستان نیز حضور خواهند داشت.
روسیه از طالبان دعوت کرده که برای گفت‌وگو و مذاکره درباره آینده افغانستان روز ۲۰ اکتبر در کنفرانسی بین‌المللی در مسکو شرکت کنند. در این کنفرانس ظاهرا نمایندگانی از ایران، چین، پاکستان و هند نیز شرکت دارند.

به گزارش رسانه‌‌های روسی این خبر را سمیر کابل‌اف، فرستاده ویژه مسکو برای امور افغانستان اعلام کرده است.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه اواسط سپتامبر گفته بود که برای یک همکاری سازنده با طالبان آمادگی دارد. پوتین که در آن زمان در کنفرانس شانگهای شرکت کرده بود، گفت: «طالبان کنترل تمامی افغانستان را در دست دارد. حالا موضوع بر سر این است که آنها را وادار کنیم تا به وعده‌هایشان عمل کنند: صلح، عادی سازی زندگی عمومی و امنیت.»گروه افراطی اسلام‌گرای طالبان اواسط ماه اوت قدرت را در افغانستان به دست گرفت. پس از آن تمامی نیروهای خارجی که در ۲۰ سال گذشته در آنجا حضور داشتند، خاک افغانستان را ترک کردند. از آن پس طالبان به دنبال مشروعیت از سوی جامعه بین‌الملل است.

چین در اوایل سپتامبر از تشکیل دولت توسط طالبان استقبال کرد. پکن پیشتر نیز گفته بود که قصد دارد روابط دوستانه‌ای با طالبان برقرار کند.به نظر بسیاری از کارشناسان، تشکیل یک دولت باثبات و قابل همکاری در کابل می‌تواند برای آینده اقتصادی چین مفید باشد و پروژه‌های این کشور از جمله پروژه جاده ابریشم را تقویت کند.

کشورهای اتحادیه اروپا برای همکاری با طالبان و ادامه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان یک سری پیش شرط تعیین کرده‌اند، از جمله توجه به حقوق زنان و آزادی سفر به خارج برای شهروندان افغان و اروپایی. اقتصاد افغانستان به طور کامل وابسته به کمک‌های خارجی است.