انفجار بمب در مسجدی در قندوز افغانستان جان ده‌ها نفر را گرفت

دویچه وله
خبرهای غیررسمی حاکی از یک انفجار ظاهراَ انتحاری در قندوز افغانستان است. با توجه به تصاویر محل حمله احتمالا شمار قربانیان بالاست. کارکنان بیمارستان محل از دست‌کم ۵۰ قربانی سخن می‌گویند.
خبرهای غیررسمی حاکی از یک انفجار ظاهراَ انتحاری در قندوز افغانستان است. با توجه به تصاویر محل حمله احتمالا شمار قربانیان بالاست. کارکنان بیمارستان محل از دست‌کم ۵۰ قربانی سخن می‌گویند.

ظهر روز جمعه، ۱۶ مهر به وقت محلی، در مسجدی در بندر مربوطات قندوز انفجاری ظاهراَ انتحاری روی داد که به کشته‌شدن شمار نامعلومی از حاضران در مسجد انجامید. شمار قربانیان و جزئیات دقیق ماجرا هنوز نامشخص است، اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان این انفجار را تایید کرده است.
کارکنان بیمارستانی در محل از ۵۰ کشته و ۱۴۰ زخمی ناشی از انفجار در مسجد یادشده سخن گفته‌اند. تا کنون هیچ گروه یا فردی مسئولیت حمله را به عهده نگرفته است.

در بیش از دو ماهی که از به قدرت رسیدن طالبان می‌گذرد و به رغم ادعای تامین امنیت در سراسر افغانستان، چندین حمله انتحاری در این کشور رخ داده که بعضی متوجه مراکز شیعیان بوده است. در اولین حمله انتحاری در اطراف فرودگاه کابل در هفته دوم پس از قدرت‌گیری طالبان بیش از دویست نفر از مردم عادی افغانستان و همچنین جمله ۱۳ سرباز آمریکایی کشته شدند.

تا پیش از به دست‌گیری قدرت در افغانستان، بخش عمده عملیات انتحاری علیه مراکز تجمع آموزشی و اداری و نظامی و دولتی و مذهبی را خود نیروهای طالبان انجام می‌دادند. مسئولیت برخی از این اقدامات تروریستی را هم گروه رقیب طالبان، یعنی به عهده می‌گرفت. حالا داعش انحصاردار این عملیات تروریستی است و اینجا و آنجا خود نیروهای طالبان نیز آماج حملات آن هستند.
روز ۱۱ مهر نیز در برابر مسجد عیدگاه کابل، در حالی که در آن مراسم ختم مادر سخنگوی طالبان جریان داشت، انفجاری رخ داده است که جان شماری از افراد غیرنظامی را گرفت. شاخه خراسان گروه «داعش»، مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

قندوز در فاصله میان ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۳ یکی از محل‌های اصلی استقرار نیروهای آلمانی در أفغانستان بود. آخرین سربازان آلمانی در نوامبر سال گذشته از این ایاللت خارج شدند.

قندوز مرکز ایالتی به همین نام در شمال شرقی أفغانستان است و ۳۵۰ هزار نفر جمعیت دارد. این شهر در سال ۲۰۱۵ ا ولین شهر برزگی بود که بود که برای چند هفته به تصرف طالبان درآمد. ولی پس از چند هفته نیروهای دولت سابق آن را پس گرفتند. تحرکات طالبان و پیشروی‌های آن از آن پس نهایتا به سقوط کابل و فروپاشی دولت اشرف غنی در أواخر مرداد امسال منجر شد.