وال‌استریت ژورنال: آمریکا محرمانه نظامیان تایوان را آموزش می‌دهد

دویچه وله
در میانه تنش بین تایوان و چین گفته می‌شود نیروهای ویژه آمریکایی به صورت محرمانه نظامیان تایوانی را آموزش می‌دهند. آمریکا در این زمینه گفته مناسبات با تایوان متناسب با تهدیدهای چین تنظیم شده‌اند.
روزنامه وال‌استریت ژورنال با استناد به چند مقام دولتی آمریکایی که هویت‌شان فاش نشده می‌گوید گروهی از یگان‌های ویژه ارتش ایالات متحده از یک‌سال پیش به صورت محرمانه نظامیان و نیروی دریایی تایوان را آموزش می‌دهند.

خبرگزاری فرانسه با اشاره به این که این گزارش روز گذشته (پنج‌شنبه هفتم اکتبر) منتشر شد افزود وزارت دفاع هر دو کشور این گزارش را تکذیب نکرده‌اند اما حاضر به تائید محتوای آن نیز نشده‌اند.

به نوشته وال‌استریت ژورنال برنامه آموزش نظامیان تایوانی از دوره ریاست جمهوری قبلی ایالات متحده، دونالد ترامپ آغاز شده و در دولت جو بایدن ادامه دارد.

بنابر این گزارش تعداد نامشخصی از تفنگداران دریایی آمریکا نیز اجرای عملیات با قایق‌های کوچک تند رو را به سربازان نیروی دریایی تایوان آموزش می‌دهند.

حمایت از تایوان متناسب با تهدیدهای چین

جان ساپل، از سخنگویان وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) می‌گوید "حمایت‌ها و ارتباط دفاعی ما با تایوان" متناسب با وضعیت کنونی و تهدیدهای جمهوری خلق چین ادامه خواهند داشت.

رسانه‌های تایوان حدود یک سال پیش به نقل از مقام‌های دولتی گزارش داده بودند که شماری از اعضای یگان‌های ویژه تفنگداران دریایی ایالات متحده برای آموزش سربازان نیروی دریایی وارد این کشور شده‌اند.
تنش میان چین و تایوان از سال گذشته افزایش یافت و در روزهای گذشته با پرواز مکرر جنگنده‌های چینی در حریم هوایی تایوان تشدید شده است.

تایوان که از چند جزیره تشکیل شده سال ۱۹۴۹ از چین اعلام استقلال کرد اما پکن این منطقه را یک استان جدا شده خود می‌داند که باید دوباره به آن بپیوندد و تهدید می‌کند در صورت لزوم از نیروی نظامی استفاده خواهد کرد.

ایالات متحده به عنوان قدرتمندترین حامی تایوان در سال‌های اخیر صادرات جنگ‌افزار به آن را افزایش داده و حضور نیروی دریایی خود در منطقه و رزمایش‌های نظامی را تشدید کرده است. این تحرکات با واکنش تند چین روبرو شده که تجاوزهای هوایی اخیر به حریم هوایی تایوان نمونه‌ای از آن ارزیابی می‌شود.