انتقاد دیدبان حقوق بشر از فیسبوک: چرا مطالب فلسطینیان سانسور شد؟

بی بی سی
فعالان حقوق بشر می‌گویند امسال وقتی جنگ میان غزه و اسرائیل بالا گرفت، فیسبوک مطالب فلسطینیان را از این شبکه اجتماعی به نادرستی حذف کرد.

سازمان دیدبان حقوق بشر مستقر در نیویورک این اقدام فیسبوک را «سرکوب تلاش مردم برای آشکار کردن موارد نقض حقوقشان» توصیف کرده و مثال‌هایی از مطالب حذف شده ارائه کرده است.

یکی از آنها، عکسی است که به بهانه «نفرت‌پراکنی» در فیسبوک حذف شده است. در زیرنویس عکس آمده «خانه خانواده من پیش از آنکه با موشک‌های اسرائیل خراب شود.»

این عکس و یادداشت‌های دیگر فلسطینیان بعد از شکایت آنها به فیسبوک بازگشته است.
فیسبوک گفته به خاطر تبعاتی که این کارش به بار آورده، از کاربرانش عذرخواهی می‌کند.

خشونت‌های بیت‌المقدس؛ واکنش کشورهای منطقه چه بوده؟

سازمان دیدبان حقوق بشر می‌گوید اسنادی دارد که نشان می‌دهد شبکه اینستاگرام هم که متعلق به فیسبوک است، یادداشت‌ها و حتی بازنشر مطالب رسانه‌های اصلی را از حساب‌های کاربری فلسطینیان یا هواداران آنها حذف کرده است.

به گفته این سازمان در یکی از موارد، اینستاگرام اسکرین‌شات یکی از مطالب نیویورک تایمز را حذف کرده که نویسنده آن مقاله گفته فلسطینیان نباید هیچ‌وقت حق خود را واگذار کنند.

سازمان دیدبان حقوق بشر می‌گوید برای مثال این عکس به هیچ عنوان مطلب نیویورک تایمز را تغییر نداده به گونه‌ای که تصور شود اشاعه خشونت یا نفرت‌پراکنی است.
دبورا براون، پژوهشگر ارشد حقوق دیجیتال در سازمان دیدبان حقوق بشر می‌گوید: «فیسبوک محتوای منتشر شده فلسطینیان و هواداران آنها را که درباره نقض حقوق انسانی در اسرائیل و فلسطین اطلاع‌رسانی می‌کند، خفه کرده است.»

خانم براون می‌گوید این پلتفرم می‌تواند فضایی باشد که افراد مورد تهدید در نقاط مختلف جهان صدایشان را به گوش دیگران برسانند اما فیسبوک با «سانسور» این امکان مهم را محدود می‌کند.

دلیل افزایش تنش در بیت‌المقدس شرقی چیست؟

در اطلاعیه سازمان دیدبان حقوق بشر گفته شده که در ماه مه امسال، در بخش‌هایی از اسرائیل و سرزمین‌های اشغالی، شهروندان از شبکه‌های اجتماعی برای ثبت وقایع و ارائه اسناد و اطلاع‌رسانی درباره موارد نقض حقوق بشر استفاده کردند؛ از جمله تلاش‌هایی که در جریان بود تا فلسطینیان را از خانه‌هایشان بیرون کند. یا موارد سرکوب بی‌رحمانه تظاهرات‌های اعتراضی، شلیک موشک و حملات هوایی که باعث مرگ غیرنظامیان می‌شد، در شبکه‌های اجتماعی انعکاس داشت.

سازمان دیدبان حقوق بشر خواسته درباره عملکرد شرکت فیسبوک بیشتر تحقیق شود.

ماه مه گذشته اعتراض‌ها به بیرون راندن صدها فلسطینی ساکن منطقه شیخ جراح واقع در بیت‌المقدس شرقی بالا گرفت. پلیس اسرائیل معترضان فلسطینی را به شدت سرکوب کرد و تنش هم به دنبال آن افزایش یافت.

در جنگ میان غزه و اسرائیل در ماه مه براساس اعلام وزارت بهداشت تحت کنترل حماس در غزه، ۲۱۹ نفر کشته شدند که دست‌کم ۶۳ نفر آنها کودک بودند. در اسرائیل ۱۰ نفر کشته شدند از جمله دو کودک.