ارمنستان در پی درگیری‌های اخير با جمهوری آذربایجان از روسیه تقاضای کمک کرد

رادیو فردا
با آغاز دوباره درگیری‌های مسلحانه در نوار مرزی مناطق مورد اختلاف بین نیروهای جمهوری آذربایجان و نیروهای ارمنی، روز سه‌شنبه ۲۵ آبان دولت ارمنستان برای دفاع در برابر این حملات از روسیه تقاضای کمک کرد.

درگیری‌های شدید دو طرف بر سر ناحیه مورد اختلاف ناگورنو- قره‌باغ که چند هزار کشته به جا گذاشت حدود یک سال پیش و در پی امضای قرارداد آتش‌بس با میانجی‌گری روسیه پایان یافت.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه گفت نیروهای این کشور «اقدامات تحریک‌آمیز و گسترده» نیروهای ارمنی در کلبجر و لاچین واقع در جوار ناحيه ناگورنو-قره‌باغ را خنثی کرده‌اند و در جریان حملات نیروهای ارمنی با توپ و خمپاره دو سرباز مجروح شده‌اند.

در مقابل، وزارت دفاع ارمنستان نیروهای جمهوری آذربایجان را به شلیک توپ، خمپاره و سایر سلاح‌های سنگین به استحکامات مرزی نیروهای ارمنی متهم کرد.

به گفته وزارت دفاع ارمنستان، در جریان این درگیری‌ها «ارتش جمهوری آذربایجان تعداد زیادی از نفربرهای زرهی و نیروهای خود را از دست داده » و چهار سرباز ارمنی نیز مجروح شده‌اند.

وزارت خارجه ارمنستان نیز در بیانیه‌ای از روسیه و سایر اعضای «سازمان پیمان امنیت جمعی» (متشکل از روسیه، ارمنستان، قزاقستان ، قرقیزستان ، تاجیکستان و بلاروس) و گروه مینسک در سازمان همکاری و امنیت اروپا خواست در این بحران دخالت کرده و «نیروهای جمهوری آذربایجان را از قلمرو ارمنستان خارج کنند».

در بخشی از این بیانیه گفته می‌شود: «ما از جامعه بین‌المللی و هم‌پیمانان خود می‌خواهیم که به اقدامات جمهوری آذربایجان که امنیت منطقه را به شدت به خطر انداخته است با صراحت واکنش نشان داده و برای خارج کردن نیروهای آن کشور از قلمرو مستقل ما اقدامات موثری انجام دهند».

در جریان درگیری‌های شدید سال گذشته در ناحیه ناگورنو- قره‌باغ که شدت آن از جنگ‌های اوایل دهه نود میلادی بی‌سابقه بود و ۴۴ روز طول کشید حداقل شش هزار و ۵۰۰ نفر کشته شدند.

بر اساس توافق آتش‌بسی که در مسکو امضا شد بخشی از مناطق تحت کنترل ارامنه در ناگورنو- قره باغ و حاشیه آن به جمهوری آذربایجان واگذار شد.

طبق قوانین بین‌المللی ناحیه ناگورنو- قره‌باغ متعلق به جمهوری آذربایجان است ولی در جنگ‌های شدید این منطقه که از زمان استقلال دو کشور از اتحاد شوروی آغاز و تا سال ۹۴ ادامه پیدا کرد شبه‌نظامیان ارمنی با حمایت حکومت ارمنستان این منطقه را به تصرف خود در آوردند.

طبق توافق آتش‌بس سال گذشته علاوه بر بخشی از ناحیه ناگورنو- قره‌باغ، چند منطقه همجوار آن از جمله کلبجر و لاچین که در تصرف نیروهای ارمنی بود به جمهوری آذربایجان پس داده شد.

از اظهارنظرهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان چنین برمی‌آید که درگیری‌های مرزی اخیر از سه روز پیش آغاز شده است.

میانجی‌گران منطقه‌ای و بین المللی خواستار توقف بلادرنگ درگیری‌ها شده‌اند.