کیفرخواست علیه خدمتکار وزیر دفاع اسرائیل به اتهام "جاسوسی برای ایران"

دویچه وله
دادستانی اسرائیل علیه یک مرد خدمتکار بنی گانتس، وزیر دفاع این کشور کیفرخواست به اتهام "جاسوسی برای ایران" صادر کرد. او در تماس با گروه هکرهای "سایه سیاه" قصد داشته اطلاعات محرمانه در اختیار آن‌ها بگذارد.
به گزارش رسانه‌های اسرائیل، دادستان این کشور روز پنجشنبه ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان) علیه مردی که از آشنایان و سرپرست کارکنان امور نظافت و خانه‌داری خانواده بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل بوده است، به اتهام تلاش برای "جاسوسی برای ایران" کیفرخواست صادر کرده است.

بر اساس این کیفرخواست که از سوی وزارت دادگستری اسرائیل منتشر شده است، "عومری گورن گوروخوسکی" ۳۷ ساله و ساکن شهر لود در ۴ نوامبر دستگیر شده است.

در متن کیفرخواست آمده است که گوروخوسکی و همسرش به عنوان نظافت‌چی در منزل مسکونی در "روش حائین" در محدوده تل‌آویو اشتغال داشته‌اند.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

سایت "تایمز اسرائیل" به نقل از سازمان امنیت داخلی اسرائیل ("شین بت") می‌نویسد، گوروخوسکی در حوالی ۳۱ اکتبر از طریق شبکه اجتماعی تلگرام با گروه هکری "بلاک شادو" (سایه سیاه) تماس گرفته و پیشنهاد دادن اطلاعات از منزل بنی گانتس را داده است.

اسرائیل گروه هکری "سایه سیاه" را مرتبط با نهادهای اطلاعاتی و امنیتی ایران می‌داند.

شین بت می‌‌گوید، فرد مظنون به جاسوسی با استفاده از یک نام جعلی "خود را فردی معرفی کرده که در خانه وزیر دفاع اسرائیل کار می‌کند و افزوده که قادر است به طرق مختلف به گروه هکری یاری رساند".

بر اساس کیفرخواست، گوروخوسکی به یک نماینده گروه هکری "سایه سیاه" که خود را مرتبط با ایران معرفی کرده، پس از بحث و گفت‌وگو گفته است در مقابل "مبلغی پول" حاضر است یک بدافزار در کامپیوتر وزیر دفاع کارگذاری کند تا عاملان اطلاعاتی ایران از این طریق به داده‌های کامپیوتر بنی گانتس دسترسی پیدا کنند.

سازمان امنیت داخلی شین‌بت می‌گوید، پیش از آن‌که گوروخوسکی بتواند دست به این اقدام بزند، دستگیر شده است. از سوی دیگر، بر اساس پروتکل‌های امنیتی، در خانه وزیر دفاع اطلاعات حساس و اسناد محرمانه وجود نداشته و بنابراین اطلاعاتی به بیرون منتقل نشده است.

در کیفرخواست آمده است، این فرد برای صحت ادعاهایش تصاویری از خانه، میز کار، تلفن، تبلت، عکس‌های بنی گانتس در کنار اعضای خانواده‌اش و جعبه‌ای با مشخصات آدرس آی‌پی خانه مسکونی از طریق کانال تلگرام برای نماینده گروه "سایه سیاه" فرستاده است.

در کیفرخواست آمده است، فردی که خود را نماینده گروه هکری معرفی کرده، مرتبط با گروه هکری "سایه سیاه" شناسایی شده که ماه گذشته به وبگاه‌های مدنی حمله برده و داده‌های آن را به سرقت برده بودند.

کیفرخواست می‌افزاید، پس از آن‌که گوروخوسکی از حملات سایبری گروه هکری "سایه سیاه" به نهادهای نظامی و دفاعی مطلع شده است، به این فکر افتاده تا با این گروه ارتباط برقرار کند.

در صورت اثبات موارد اتهامی، دادگاه می‌تواند این فرد را به ۱۰ تا ۱۵ سال حبس محکوم کند.

پیشینه کیفری فرد مظنون با خلافکاری‌‌های بسیار

این نخستین بار نیست که گورن گوروخوسکی ۳۷ ساله در برابر دادگاه قرار می‌گیرد. او در فاصله سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۳ خلافکاری‌های متعددی داشته است. او در پی دو فقره جرم سرقت از بانک و سرقت از خانه‌ها دو بار محکومیت گرفته و آخرین بار متحمل چهار سال زندان شده بود.

تایمز اسرائیل می‌نویسد، با توجه به پیشینه جنایی این فرد، پرسش‌های جدی در زمینه به کارگیری همکارانی در مسئولیت‌های حساس برمی‌انگیزد.

به کانال تلگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

این سایت خبری به نقل از سرویس امنیتی شین‌بت می‌نویسد که با توجه به این رویداد، باید روند بررسی پیشینه افرادی که در خانه وزیران استخدام می‌شوند، مورد بازبینی قرار گیرد، "با این هدف که امکان وقوع چنین رویدادهایی محدود گردد".

رسانه ایرانی خبرگزاری ایسنا، در گزارش خود از این رویداد، آن را "داستان‌سرایی شین‌بت" خوانده است، بدون آن‌که نامی از گروه هکری "سایه سیاه" برده باشد.