شورای امنیت حمله شبه نظامیان حوثی‌ به سفارت آمریکا در صنعا را به شدت محکوم کرد

رادیوفردا
شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ضمن محکوم کردن تداوم اشغال سفارت آمریکا در صنعا٬ پایتخت یمن٬ توسط شبه‌نظامیان حوثی‌ مورد حمایت ایران، از این شبه‌نظامیان خواست محل سفارت را ترک کرده و افراد بازداشت شده را فورا آزاد کنند.

هفته گذشته یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته بود که شبه نظامیان حوثی وارد بخشی از محوطه سفارتخانه آمریکا شده‌اند که قبل از تعلیق فعالیت این سفارتخانه در سال ۲۰۱۵ مورد استفاده قرار می‌گرفت و تعدادی از کارکنان محلی این سفارتخانه را بازداشت کردند و مقداری از اموال آن را نیز با خود بردند.

در این بیانیه شورای امنیت که با حمایت ۱۵ عضو این شورا صادر شد٬ آمده است، اعضای شورای امنیت در شدیدترین لحن تصرف و تهاجم اخیر حوثی‌ها را به ساختمانی که قبلاً به عنوان سفارت ایالات متحده در صنعا، یمن، بوده که بازداشت شماری از کارکنان محلی را نیز به همراه داشته، محکوم کردند.

در ادامه این بیانیه از شبه نظامیان حوثی خواسته شده است که هرچه سریع‌تر این ساختمان را تخلیه کرده و بازداشت شدگان را آزاد کنند.

ایالات متحده با شروع جنگ داخلی در یمن در سال ۲۰۱۵ سفارت خود را به ریاض منتقل کرد.

شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران از سال ۹۴ بر بخش‌های زیادی از این کشور به‌ویژه صنعا، تسلط پیدا کرده‌اند. دولت قانونی یمن که در عدن، جنوب کشور، مستقر است، از مارس ۲۰۱۵ با همکاری یک ائتلاف نظامی به رهبر عربستان وارد جنگ با حوثی‌ها شده‌است.

جنگ یمن که از آن به عنوان جنگ نیابتی جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی یاد می‌شود، در طول شش سال گذشته به یکی از پیچیده‌ترین بحران‌ها در منطقه و در عرصه بین‌المللی تبدیل شده است.