اتریش دوباره به قرنطینه می‌رود

دویچه وله
گسترش روزافزون ویروس کرونا در اتریش باعث شد که دولت برای مدت محدودی قرنطینه عمومی اعلام کند. از اول فوریه سال آینده میلادی دراین کشور واکسیناسیون اجباری خواهد شد.


به دنبال گسترش آلودگی به ویروس کرونا در اتریش روز جمعه، ۱۹ نوامبر (۲۸ آبان) صدراعظم این کشور قرنطینه عمومی اعلام کرد.

به گفته الکساندر شالنبرگ، این اقدام فعلا برای مدت ۲۰ روز در نظر گرفته شده است و نتیجه آن پس از ۱۰ روز ارزیابی و اعلام می‌شود. در این مدت رستوران‌ها، کافه‌ها، مراکز تفریحی و همچنین بیشتر فروشگاه تعطیل می‌شوند و مدارس به آموزش از راه دور رومی‌آورند.

قرار است قرنطینه حداکثر تا ۱۳ دسامبر برای افراد واکسینه شده و بهبود یافته از کرونا تمام شود. در صورتی که موج چهارم کووید۱۹ تا اواخر ژانویه شکسته نشود، از اول فوریه واکسیناسیون اجباری اعمال خواهد شد.

شاخص ابتلای هفتگی به ازای هر صدهزار نفر در اتریش نزدیک به ۱۰۰۰ نفر اعلام شده است.

در ایالت‌های زالتسبورگ و اتریش علیا اوضاع وخیم‌تر است و نرخ مبتلایان به ۱۵۰۰ نفر در هر ۱۰۰هزار نفر رسیده است. در یک هفته اخیر روزانه بیش از ۱۰هزار مورد جدید ابتلا ثبت شده، طوری که مراکز درمانی امکان پذیرش بیماران جدید را ندارند.

شالنبرگ از این که با وجود تلاش دولتی و ایجاد کمپین‌های گوناگون، افراد بسیار کمی واکسینه شده‌اند ابراز نگرانی کرد.

صدراعظم اتریش بدون این که از حزب راست‌گرای "آزادی" (FPÖ) نام ببرد، از موضع‌گیری این حزب در قبال ویروس کرونا انتقاد کرد. "حزب آزادی" از سیاست‌های کرونایی دولت انتقاد کرده است. شالنبرگ نیز در پاسخ گفت، کنش‌های این حزب "حمله به سیستم سلامت" کشور است.

در بین اعضای اتحادیه اروپا اتریش یکی از پایین‌ترین نرخ‌های واکسیناسیون را دارد. تنها ۶۵ درصد از نزدیک به ۹میلیون شهروند این کشور علیه کووید۱۹ به‌طور کامل واکسینه شده‌اند.

بر اساس آمار رسمی، در اتریش در مجموع بیش از یک ۱،۱ میلیون نفر مبتلا شده‌اند که از این تعداد حدود ۱۲هزار نفر جان سپرده‌اند.