تبرئه قاتل دو معترض به تبعیض نژادی در امریکا

بی بی سی
در پی تبرئه کامل نوجوانی که در جریان اعتراضات به تبعیض نژادی در کنوشا در ایالت ویسکانسین آمریکا دو نفر را به ضرب گلوله کشته بود، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا گفت که از رای دادگاه عصبانی است.

رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه‌ای از این حکم ابراز ناراحتی کرد، گرچه قبلاً گفته بود با رای هیات منصفه مخالفت نخواهد کرد.

کایل ریتنهاوس که در زمان تیراندازی ۱۷ سال داشته به دادگاه گفته است به قصد دفاع از خود دست به اسلحه برد.

جریان این دادگاه و خبر تبرئه او که جامعه آمریکا را دو پاره کرده، به تجمعات اعتراضی کوچکی هم در نقاط مختلف آمریکا منجر شده است.

کایل ریتنهاوس از اتهام قتل کاملا تبرئه شد

پس از صدور حکم، مارک ریچارد، وکیل مدافع آقای ریتنهاوس درباره موکلش گفت: "او می‌خواهد به زندگی خود بازگردد."

او افزود: "کایل آرزو می‌کند که هیچ کدام از این اتفاقات نیفتاده بود، اما همانطور که در هنگام شهادت خود گفت، او شروع کننده نبود."

اما در مقابل پدر و مادر آنتونی هوبر ۲۶ ساله که به ضرب گلوله کایل کشته شده گفتند که از رای دادگاه "قلبشان شکسته است."

وکلای مدافع آقای کایل گفتند که او نگران جانش بوده است اما دادستان‌ها او را متهم کرده بودند که "به دنبال دردسر" بوده است.

در تابستان سال گذشته در جریان اعتراضات به برخورد تبعیض آمیز و خشونت بار پلیس با آفریقایی تباران آمریکا، عده زیادی در کنوشا، ایالت ویسکانسین به خیابان‌ها آمدند.

اعتراضات در این شهر، در پی تیراندازی پلیس به جیکوب بلیک، مرد آفریقایی تبار ۲۹ ساله شروع شد. آقای بلیک درحالی که به ماشینش تکیه کرده بود از پشت به ضرب هفت گلوله پلیس مضروب شد.

دولت دونالد ترامپ در پی این اعتراضات نیروهای گارد ملی را به کنوشا اعزام کرد.

در روز ۲۵ اوت سال ۲۰۲۰ کایل که حالا ۱۸ ساله است دو نفر را به ضرب گلوله کشت و نفر سوم را نیز مجروح کرد.

جوزف روزنبام ۳۶ ساله و آنتونی هوبر ۲۶ ساله به ضرب گلوله‌های کایل ریتنهاوس کشته شدند. او درعین حال گریگ گراسکروتز ۲۷ ساله را نیز مجروح کرد.

در پی اعلام حکم، جو بایدن رییس جمهوری آمریکا با اذعان به اینکه او و بسیاری از دیگر مردم آمریکا از نتیجه این محاکمه خشمگین و نگرانند، از مردم خواسته دیدگاه‌های خود را "به صورت مسالمت‌آمیز" بیان کنند.

نومیا اقبال، خبرنگار بی‌بی‌سی در کنوشا می‌گوید که تعداد کمی از معترضان در بیرون دادگاه تجمع کردند و تابلوهایی را در دست داشتند که روی آن نوشته "کایل قاتل" است و "عدالت نیست، صلح نیست."

اما صاحبان فروشگاه‌های محلی به او گفتند که خوشحال خواهند شد که پس از اعلام حکم مردم در شهر از این مساله بگذرند.

کایل ریتنهاوس با ۵ اتهام از جمله قتل عمد به دادگاه رفته بود که در صورت محکومیت با حکم حبس ابد مواجه می‌شد.
خانواده جیکوب بلیک از اعلام حکم دادگاه ابراز ناراحتی کردند

خانواده جیکوب بلیک، مرد آفریقایی تبار که کشته شدنش، باعث اعتراضات سال گذشته شده بود، از اعلام حکم دادگاه ابراز ناراحتی کردند

سرنوشت آقای کایل در این دادگاه از سوی هیات منصفه ۱۲ نفره‌ای از هفت زن و ۵ مرد تعیین شد که سه روز درباره این پرونده بحث کرده بودند.

هنگام خواندن رای هیات منصفه در قبال ۵ اتهام مطرح پرونده کایل با بغض می‌لرزید.

وکلای مدافع متهم در آخرین دفاعیه خود گفتند آقای ریتنهاوس می‌خواسته به مردم شهر کمک کند و وقتی که هدف حمله قرار گرفته از خود واکنش نشان داده اما دادستان‌ها می‌خواستند بدانند این نوجوان چرا دو شب بعد از اعتراضات به ایالتی که نمی‌شناخته آمده و تظاهر به حمایت از مردمی کرده که هیچ آشنایی با آنها نداشته است.

این محاکمه اختلافات سیاسی در آمریکا را بارزتر کرده است، بسیاری از دموکرات‌ها این حکم را محکوم کردند اما جمهوری‌خواهان می‌گویند که عدالت اجرا شده است و حتی برخی از آنها به آقای ریتنهاوس پیشنهاد گذراندن دوران کارآموزی دادند.

پس از صدور رای دادگاه، تاکر کارلسون، مجری شبکه خبری راستگرای فاکس نیوز، کلیپی از یک مصاحبه اختصاصی با آقای ریتنهاوس را منتشر کرد. این مصاحبه قرار است روز دوشنبه پخش شود.

در این فیلم کوتاه، کایل ریتنهاوس می‌گوید که هر روز به دلیل "کابوس‌هایی" که هر شب درباره آنچه که اتفاق افتاده می‌بیند، با عرق سرد از خواب بیدار می‌شود.