هزار زخمی در قزاقستان؛ پلیس از "حذف" معترضان می‌گوید

دویچه وله
سخنگوی پلیس قزاقستان می‌گوید شماری از معترضانی که قصد حمله به مقرهای پلیس داشتنند "حذف" شده‌اند. وزارت بهداشت از مجروح‌شدن هزار نفر خبر داده است. اتحادیه اروپا، چین و روسیه به ناآرامی‌های قزاقستان واکنش نشان داده‌اند.
رویارویی نیروهای ارتش قزاقستان با معترضان در کلان‌شهر آلماتی ظاهراً شماری کشته بر جا گذاشته است. در این برخوردها که شب منتهی به پنجشنبه ۱۶ دی رخ دادند تعدادی از شهروندان غیرنظامی جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش شبکه تلویزیونی خبر۲۴ قزاقستان سلطنت آذربیک، سخنگوی پلیس، با تایید این درگیری‌ها گفته است که معترضان قصد حمله به مقرهای مختلف پلیس را داشتند که شماری از آنها "حذف" شدند. این اظهارات می‌تواند تاییدی بر وجود تعدادی قربانی در میان شهروندان عادی باشد. به طور رسمی تا کنون صرفا از ۱۳ کشته در میان پرسنل پلیس و سربازان خبر داده شده است.

با این همه، داده‌های وزارت بهداشت قزاقستان از حدود هزار مجروح در جریان‌درگیری‌ها حکایت دارد. ۴۰۰ نفر از این عده در مراکز درمانی مختلف کشور تحت مداوا قرار گرفته‌اند و کار ۶۲ نفر آنها به بخش مراقبت‌های ویژه کشیده است. آمار رسمی بر وجود ۳۵۰ نفر از نیروهای انتظامی و امنیتی در میان مجروحان دلالت دارد.

نیروهای پلیس و امنیتی قزاقستان روز پنجشنبه نیز به مقابله با معترضان مشغول بودند. بر اساس برخی خبرها شماری از معترضان مجهز به اسلحه هستند. دولت از مردم خواسته است که به محل‌های امن بروند و در اماکن عمومی ظاهر نشوند.

دسترسی به سایت‌های اینترنتی رسانه‌های قزاقستان همچنان ناممکن است و خبرهایی که از این کشور می‌رسند به طور مستقل به دشواری قابل راستی‌آزمایی هستند.


در پی تصمیم پیمان امنیت جمعی برای اعزام نیروی کمکی برای پشتیبانی از نیروهای دولتی در مقابله با معترضان، روسیه از فرستادن سربازانی شامل شماری چترباز خبر داده است. این نیروها در قالب یک "نیروی صلح" وارد قزاقستان شده‌اند. در میان نیروهای اعزامی که شمارشان اعلام نشده دسته‌جاتی از نیروی هوابرد روسیه نیز دیده می‌شوند. مأموریت این نیروها "حراست از مراکز مهم دولتی و نظامی و پشتیبانی از نیروهای امنیتی و انتظامی دولتی در راستای احیای آرامش" عنوان شده است.
عزام این نیروها پس از آن صورت می‌گیرد که قاسم جومارت توقایف، رئیس جمهور از پیمان امنیت جمعی برای مقابله با اعتراضات تقاضای کمک کرد.

پیمان امنیت جمعی نهادی نظامی و امنیتی است که علاوه بر روسیه، ارمنستان، قزاقستان، بلاروس، تاجیکستان و قرقیزستان هم عضو آن هستند. بنا بر گزارش‌ها این کشورها نیز نیروهایی را به قزاقستان اعزام کرده‌اند.