فرانسه گوگل و فیسبوک را ۲۱۰ میلیون یورو جریمه کرد

ایرنا
یک نهاد فرانسوی ناظر بر محرمانگی داده های کاربران اینترنت، شرکت های آمریکایی گوگل و فیسبوک را به دلیل ایجاد ممانعت در جلوگیری از ردیابی فعالیت‌های آنلاین کاربران، در مجموع ۲۱۰ میلیون یورو جریمه کرد.

تارنمای روزنامه انگلیسی گاردین نوشت که کمیسیون ملی اطلاعات و آزادی‌ها (CNIL) روز پنج‌شنبه (۱۶ دی) اعلام کرد که گوگل را به دلیل ایجاد مشکل در امتناع کاربران اینترنت از ردیابی فعالیتهایشان ۱۵۰ میلیون یورو جریمه کرده است. این کمیسیون فیسبوک را نیز به همین دلیل ۶۰ میلیون یورو جریمه کرد.

این سازمان اعلام کرد که شرکت‌های مذکور سه ماه فرصت دارند تا احکام آن را اجرا کرده یا با جریمه‌ ۱۰۰ هزار یورو برای هر روز تاخیر مواجه ‌شوند.

پیشتر یکی از دادگاه های مسکو نیز گوگل و فیس بوک را به پرداخت دهها میلیون دلار جریمه نقدی محکوم کرده بود.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری ریانووستی، دادگاه ناحیه تاگانسکی مسکو روز جمعه شرکت گوگل را بخاطر خودداری از حذف اطلاعات ممنوعه در روسیه به پرداخت جریمه ۷.۲ میلیارد روبلی (حدود ۹۸ میلیون دلار) محکوم کرد.

این حکم پس از آنکه سازمان نظارت بر ارتباطات جمعی روسیه (روس کوم نادزور) برای حذف اطلاعات ممنوع به شرکت گوگل اخطار داده و از طرف این شرکت نادیده گرفته شده بود، صادر شد.

دادگاه ناحیه تاگانسکی مسکو همچنین عصر امروز شبکه اجتماعی فیس بوک را به پرداخت ۱.۹۹۰ میلیارد روبل (۲۶ میلیون دلار) جریمه نقدی بخاطر خودداری از حذف اطلاعات و فیلم های ممنوع محکوم کرد.

پیشتر نیز این شبکه اجتماعی محکوم به پرداخت ۱۰۶ میلیون روبل (یک میلیون و ۴۵۲ هزار دلار) به دلیل نقض قوانین روسیه ازجمله خودداری از حذف اطلاعات مربوط به افراط گرایان و نیز سر باز زدن از بومی کردن اطلاعات کاربران روسی محکوم کرده بود.

سازمان نظارت بر ارتباطات جمعی روسیه اعلام کرده است که فیس بوک و اینستاگرام هنوز ۴۶۰۰ مورد اطلاعات ممنوعه را حذف نکرده اند.