انتخابات لبنان؛ حزب‌الله به جنگ مى‌رود

بی بی سی
خیابان امام خمینى بیروت این روزها پر شده از پوسترهاى بزرگ انتخاباتى حزب‌الله لبنان. این یکى از مسیرهاى اصلى است که شما را از فرودگاه بین‌المللى رفیق حریرى به مرکز شهر مى‌رساند. خیابانى که مثل بیشتر نواحى اطراف فرودگاه در سیطره حزب‌الله است. تا همین چندى پیش سراسر این راه پر بود از پوسترهایى با تصاویر قاسم سلیمانى، فرمانده سابق قدس سپاه پاسداران و ابو مهدى مهندس فرمانده ارشد حشد شعبى عراق که در حمله پهپادى آمریکا در بغداد کشته شدند. تابلوهایى با زمینه سیاه رنگ و نوشته‌اى به خط نستعلیق: "نحنا قاسم" یعنى "همه ما قاسمیم".

حالا اما آن تابلوها جایشان را به پوسترهاى تبلیغاتى زرد و سفید داده‌اند با شعار "باقون، نحمی ونبنی" که ترجمه‌اش مى شود" مى‌مانیم، حمایت مى‌کنیم و مى‌سازیم". شعارى که شاید مخاطبش بیش از حامیان حزب الله، مخالفانش باشند.
این گروه مسلح تحت حمایت ایران در شرایطى براى انتخابات آماده مى‌شود که که فراتر از همیشه با فشارهاى داخلى و خارجى مواجه است، به خصوص در افکار عمومى کشور. نگاه‌ها به گروهى که سال‌ها براى بخش چشمگیرى از جامعه لبنان بخاطر "ایستادگى در برابر اسراییل" حکم قهرمان را داشت، در حال تغییر است. فضاى کشور هم در آستانه این انتخابات از زمین تا آسمان با دوره قبلى که چهار سال پیش بود فرق مى‌کند. در آن دوره حزب‌الله و هم‌پیمانانش مجموعا ٧١ کرسى از ١٢٨ صندلى مجلس را از آن خود کردند و "پیروز" انتخابات شدند. این بار راه چندان براى رسیدن به چنین "پیروزى" هموار نیست.