«کشتار ده‌ها غیرنظامی» توسط طالبان در پی افزایش تنش با جبهه مقاومت

رادیو فردا
در پی افزایش تنش‌ها میان طالبان و نیروهای «جبهه مقاومت ملی افغانستان» گزارش‌هایی از حملات تلافی‌جویانه طالبان به غیرنظامیان در ولایات پنجشیر، بغلان و تخار منتشر شده است.

دیدبان صلح افغانستان اعلام کرده در پی حملات اخیر توسط نیروهای جبهه مقاومت، طالبان با کشتن ده‌ها غیرنظامی در پنجشیر، بغلان و تخار دست به تلافی زده است.

هم‌زمان عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت پیشین افغانستان با انتشار توئیتی روز جمعه ۲۳ اردیبهشت نوشت: «گزارش‌های مستندی از حوادث ناگوار و دردآور روزهای اخیر از افغانستان می‌رسد که در ولایت‌های پنجشیر، تخار، اندراب‌ و خوست نظامیان دست به محکمهٔ صحرائی، کشتار و شکنجه ساکنان مظلوم غیرنظامی زده‌اند.‌»

وی با محکوم کردن این اقدامات طالبان گفته است: «بحران جاری را می‌توان از راه مذاکره، تفاهم، احترام به ارادهٔ مردم، تنوع مذهبی و تفاوت‌های هویتی‌فرهنگی موجود در کشور، حل و فصل نمود. ادامهٔ سیاست‌های ضدبشری، سرکوب، ارعاب و اعمال محدودیت‌ها بر دختران و زنان موجب انزوای هر چه بیشتر کشور می‌شود.»
دیدبان صلح افغانستان از قول منابع محلی گزارش داده است که تمام راه‌های منتهی به دره پنجشیر به روی مردم بسته شده و غیرنظامیان اجازه خروج از پنجشیر را ندارند.

این گزارش همچنین از شکنجه و قتل اعضای خانواده برخی از نظامیان سابق کشور در ولایت‌های پکتیا، تخار و قندهار خبر داده است.

«جبهه مقاومت ملی» می‌گوید در دو حمله‌ جداگانه نیروهای این جبهه در ولایت پنجشیر، دست‌کم ۱۸ عضو طالبان را کشته است.

صبغت‌الله احمدی، سخنگوی «جبهه مقاومت ملی» پنج‌شنبه در صفحه‌ فیسبوک خود محل درگیری‌ها را مناطق «شُتل» و «رُخه‌» پنجشیر اعلام کرد.

طالبان همچنین درگیر تنش با داعش است. طی هفته‌های گذشته چهار انفجار بمب در مساجد شیعه و طریقت‌های صوفی کشور منجر به کشته شدن ده‌ها نفر شده است. انفجارهایی نیز در اتوبوس‌ها و محل‌های دیگر اتفاق افتاده که در برخی موارد داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفته است.

طالبان می‌گوید این حملات توسط شاخه خراسان گروه داعش انجام می‌شود.

روز جمعه نیز انفجار بمب در مسجد « ایوب صابر» کابل گزارش شد.

خالد ځدران سخنگوی فرماندهی امنیتی کابل به رادیو آزادی گفت که تاکنون زخمی شدن سه نفر در انفجار مسجد ایوب صابر تایید شده است. انفجار هنگام نماز جمعه رخ داده است.