سقوط ارزش سهام توئیتر پس از تعلیق خرید آن توسط ایلان ماسک

دویچه وله
ایلان ماسک اعلام کرد برنامه خرید شرکت توئیتر را به حال تعلیق درآورده و با انتشار این خبر ارزش سهام توئیتر سقوط کرد. ابرمیلیاردر آمریکایی می‌گوید منتظر مشخص شدن درصد دقیق حساب‌های کاربری جعلی در توئیتر است.
ایلان ماسک که ثروتمندترین فرد جهان به شمار می‌رود تصمیم غیرمنتظره درباره تعلیق خرید شرکت توئیتر را روز جمعه ۱۳ ماه مه در حساب کاربری خود در همین شبکه اعلام کرد.

میلیاردر آمریکایی می‌گوید فرآیند خرید شرکت توئیتر تا روشن شدن جزئیات برآوردهایی که تعداد حساب‌های جعلی (spam/fake) در این شبکه را کمتر از پنج درصد عنوان کرده تعلیق می‌شود.

شرکت توئیتر اواخر همین هفته شمار حساب‌های جعلی در این شبکه را کمتر از پنج درصد کل حساب‌های کاربری آن اعلام کرد و پیام توئیتری ماسک درباره تعلیق فرآیند خرید با اشاره به همین ادعا منتشر شد.
حساب کاربری ماسک که به تازگی عضو هیئت مدیره و بزرگترین سهامدار شرکت توئیتر شده نزدیک به ۹۳ میلیون دنبال‌کننده دارد.

مدیرعامل شرکت‌های تسلا و اسپیس‌ایکس در ماه‌های اخیر نظرسنجی‌هایی در توئیتر راه انداخته که محور اصلی آنها ضرورت اصلاح ساختار این شبکه اجتماعی پرمخاطب است.

سقوط یک پنجم ارزش سهام توئیتر

پس از انتشار توئیت روز جمعه ایلان ماسک ارزش سهام شرکت توئیتر حدود یک پنجم سقوط کرد و بهای هر سهم آن به ۳۴ دلار و ۵۰ سنت رسید.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

ابرمیلیاردر آمریکایی پیش از این پیش‌بینی کرده بود ارزش هر سهم شرکت توئیتر ۵۴ دلار و ۴۰ سنت باشد. روز پنج‌شنبه نیز در پی ابراز تردید برخی کارشناسان درباره عملی شدن خرید شرکت توئیتر ارزش هر سهم آن به کمی بیش از ۴۵ دلار رسیده بود.

ایلان ماسک اندکی بعد اعلام کرد همچنان به خرید شرکت توئیتر علاقمند است و برنامه‌های خود در این زمینه را دنبال می‌کند. او به جزئیات بیشتری اشاره نکرد.

برآورد می‌شود تصاحب احتمالی شرکت توئیتر برای ایلان ماسک حدود ۴۴ میلیارد دلار هزینه داشته باشد. ماسک تا کنون اندکی بیش از ۹ درصد سهام توئیتر را خریده است.

گمانه‌زنی درباره انگیزه‌های احتمالی ایلان ماسک

"تاگس‌شاو"، وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان در گزارشی به گمانه‌زنی‌ها درباره علت‌های واقعی به تعلیق درآوردن فرآیند خرید شرکت توئیتر پرداخت.

بنابر این گزارش معضل حساب‌های کاربری جعلی در توئیتر برای ماسک ناآشنا نبوده و او پیش از این اعلام کرده یکی از برنامه‌هایش مسدود کردن حساب‌هایی است که صاحب آنها فرد مشخصی نیست و اطلاعات جعلی و هرزنامه منتشر می‌کنند.

همچنین گمان می‌رود پرسش ایلان ماسک درباره نحوه محاسبه تعداد واقعی حساب‌های کاربری جعلی بهانه‌ای برای فسخ توافق‌ها یا پایین آوردن قیمت‌های قبلی باشد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

مطابق توافق‌های شرکت توئیتر و میلیاردر آمریکایی فسخ ناموجه توافق‌های اولیه یک میلیارد دلار جریمه در پی خواهد داشت.

به نوشته "تاگس‌شاو" در روزهای گذشته مشکلاتی در روند خرید شرکت توئیتر برملا شد؛ ایلان ماسک قصد داشت برای خرید این شرکت ۱۲ میلیارد دلار وام با اعتبار سهام شرکت تسلا دریافت کند که پس از کاهش ارزش سهام تسلا این کار با معضل روبرو شد.

شرکت خدمات اقتصادی بلومبرگ روز پنج‌شنبه گزارش داد ماسک در پی امکان دیگری برای تامین منابع مالی لازم، بدون اتکا به گروگذاری سهام شرکت تسلا است.

تا کنون مشخص نشده اعلام به تعلیق درآوردن فرآیند خرید شرکت توئیتر یا انصراف احتمالی از این کار برای ایلان ماسک چه پیامدهایی در بر خواهد داشت.