حمله پلیس اسرائیل به عزاداران در خاکسپاری شیرین ابوعاقله، خبرنگار الجزیره

رادیوفردا
پلیس اسرائیل به جمعیت حاضر در مراسم خاکسپاری شیرین ابوعاقله، خبرنگار شبکه خبری الجزیره که روزجمعه ۲۳ اردیبهشت در بخش شرقی اورشلیم (بیت المقدس) برگزار شد با باتوم حمله کرد.

شیرین ابوعاقله روز چهارشنبه هنگام پوشش درگیری مسلحانه بین سربازان اسرائیلی و پیکارجویان فلسطینی در اردوگاه جنین واقع در کرانه باختری رود اردن به ضرب گلوله کشته شد. روز پنجشنبه نیز هزاران نفر در شهر رام الله در مراسم تشیع جنازه خانم ابوعاقله شرکت کردند.

قبل از شروع مراسم خاکسپاری جمعیت زیادی در برابر بیمارستان سنت جوزف در بخش شرقی اورشلیم (بیت المقدس) که جنازه خانم ابوعاقله در آنجا نگهداری می‌شد، اجتماع کردند. مسلمانان حاضر در محل پس از پایان نماز جمعه همراه بقیه مردم شعار می‌دادند «پیاده می‌رویم.» هدف آنها این بود که تابوت خانم ابوعاقله تا محل خاکسپاری در گورستان کلیسای ارتدکس روی دست حمل شود.

واحدهای پلیس ضد شورش اسرائیل در محل حاضر بودند و تعدادی از خیابان‌های منتهی به بیمارستان مسدود شده بود. هنگام خارج کردن تابوت خانم ابوعاقله جمعیت با مقاومت نیروهای پلیس روبرو شد و آنها ناگزیر شدند تابوت را به وسیله خودرو به گورستان حمل کنند.

تصاویر زنده‌ای که شبکه الجزیره از محل حادثه پخش کرده نشان می‌دهد که ماموران پلیس اسرائیل با باتوم جمعیت را می‌زدند و افرادی که تابوت را حمل می‌کردند مجبور شدند به داخل بیمارستان برگردند.

شیرین ابوعاقله، خبرنگار ۵۱ ساله فلسطینی - آمریکایی به دلیل پوشش مبارزات مردم فلسطین در جهان عرب بسیار شناخته شده بود. جزییات مرگ او هنوز مشخص نشده است ولی تشکيلات خودگردان فلسطین و شبکه الجزيره می‌گویند او به ضرب گلوله سربازان اسرائیلی کشته شده است.

محمد اشتیه، نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین روز پنجشنبه به شبکه خبری الجزیره گفت نتایج تحقیقات که شامل گزارش پزشک قانونی است به زودی منتشر می‌شود. دولت خودگردان فلسطین تحقیقات مشترک با اسرائیل را رد کرده و می‌گوید به اسرائیل اعتماد ندارد.

سخنگوی ارتش اسرائیل روز جمعه به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت هنوز دلیل و جزییات مرگ خانم ابوعاقله مشخص نشده است.

خبرگزاری‌های بین‌المللی گزارش دادند که نتیجه تحقیقات تا حد زیادی به تشخیص نوع گلوله‌ای بستگی دارد که پزشک قانونی در بدن خانم ابوعاقله پیدا کرده است. ولی این نکته نیز ممکن است اختلاف بر سر مسئولیت تیراندازی به سوی این خبرنگار را حل نکند چون برخی از پیکارجویان فلسطینی نیز از اسلحه و گلوله‌های مشابه سربازان اسرائیلی استفاده می‌کنند.