بوریس جانسون برای دومین بار طی دو ماه گذشته به کی‌یف رفت

صدای آمریکا
نخست‌وزیر بریتانیا روز جمعه و برای دومین بار طی دو ماه گذشته به کی‌یف رفت و با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، دیدار و گفت‌وگو کرد.

بوریس جانسون به نشانه حمایت از اوکراین و شخص آقای زلنسکی، در توییتی کوتاه نوشت: «رئیس جمهور من، ولودیمیر، خوشحالم که دوباره در کی‌یف هستم.»
طبق بیانیه دولت بریتانیا، آقای جانسون در این دیدار طرحی به سرپرستی بریتانیا را به آقای زلنسکی پیشنهاد کرده که طبق آن تا ١٠ هزار سرباز اوکراینی در دوره‌هایی ١٢٠ روزه آموزش خواهند یافت.

به گفته نخست‌وزیر بریتانیا، این برنامه می‌تواند «معادله جنگ را تغییر دهد.» بوریس جانسون، ضمن تاکید بر لزوم تشدید تحریم‌ها علیه روسیه گفت: «شجاعت، عزم، و مقاومت مردم اوکراین نیرومندتر از همیشه است و اراده شکست‌ناپذیر اوکراینی‌ها جاه‌طلبی‌های بیهوده ولادیمیر پوتین را ناکام خواهد گذاشت.»

راه‌های ایفای نقشی حیاتی توسط بریتانیا برای پایان دادن به محاصره غلات اوکراین توسط روسیه، از دیگر موضوعات مهم مورد بحث توسط رهبران دو کشور بود.

یک روز پیش از سفر نخست‌وزیر بریتانیا به پایتخت اوکراین، رهبران چهار کشور اروپایی فرانسه، آلمان، ایتالیا، و رومانی نیز با سفر به کی‌یف و دیدار با آقای زلنسکی، بر ادامه پشتیبانی خود از اوکراین تاکید کردند.