جمعیت کودکان آواره در جهان از ۳۶ میلیون نفر فراتر رفته است

مهر
یونیسف در گزارشی اعلام کرد: شمار کودکان آواره در جهان تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۳۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسیده که از زمان جنگ جهانی دوم بی سابقه است.

به گزارش وبگاه عربی ۲۱، یونیسف در گزارش جدید خود در آستانه روز جهانی آوارگان (بیستم ژوئن)، از افزایش شمار کودکان آواره در سطح جهان خبر داد.

بنابراین گزارش، شمار کودکان آواره در جهان تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۳۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسیده که از زمان جنگ جهانی دوم بی سابقه است.

در این گزارش آمده است: افزایش منازعات، درگیری‎‌ها، خشونت و بحران‌های دیگر در جهان موجب شده که تا پایان سال ۲۰۲۱ شمار کودکان آواره به ۳۶.۵ میلیون نفر برسد که از زمان جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ بی سابقه است.

براین اساس، از بین این کودکان ۱۳.۷ میلیون نفر پناهنده و یا پناهجو هستند و ۲۲.۸ میلیون نفر دیگر در اثر درگیری‌های داخلی و خشونت شدید آواره شده‌اند.

یونیسف تاکید کرده است که در این آمار، کودکان بی‌خانمان و آواره ناشی از حوادث طبیعی و یا کودکانی که در سال ۲۰۲۲ به ویژه در پی جنگ اوکراین آواره شده اند، گنجانده نشده است.

بنابر اعلام این نهاد بین المللی شمار کودکان آواره تا پایان سال ۲۰۲۱ در مقایسه با سال قبل از آن به میزان ۲.۲ میلیون نفر افزایش پیدا کرده است. افزایش بحران‌ها در سطح جهان به ویژه جنگ در یمن و افغانستان، ناآرامی‌ها در جمهوری کنگو دموکراتیک و تغییرات آب و هوایی از جمله مهمترین این بحران‌ها محسوب می‌شوند.