حضور نظامی برلین در شرق؛ جت های جنگنده آلمان در رزمایش استرالیا

ایرنا
گزارش رسانه های بین المللی حاکی است آلمان در حال تغییر تمرکز خود به سوی اقیانوس هند و آرام است و حضور جت های جنگنده این کشور در رزمایش استرالیا یکی از مصادیق آن به شمار می‌آید.

به گزارش رویترز، آلمان ۱۳ هواپیمای نظامی خود را برای شرکت در مانورهای مشترک در استرالیا می فرستد. این رزمایش بزرگترین استقرار نیروی هوایی آلمان در زمان صلح به شمار می آید.

بنظر می رسد یکی از مهمترین دلایل این رویکرد جدید آلمان نگرانی های ناشی از تشدید تنش میان آمریکا و چین بر سرمساله تایوان است.

سال گذشته، یک کشتی جنگی آلمانی برای اولین بار پس از تقریباً ۲۰ سال به سمت دریای چین جنوبی حرکت کرد.

پکن که با سیاست «چین واحد» خود، تایوان را بخشی از چین می‌داند، برای نشان دادن خشم خود به دلیل سفر نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان در ماه جاری میلادی، رزمایش‌های نظامی را در اطراف این جزیره برگزار کرده است.

دست کم ۶ فروند جت جنگی آلمان از پایگاه نئوبرگ در جنوب آلمان و سه فروند تانک ای ۳۳۰ روز دوشنبه (۲۴ مرداد ماه) از کلن به مقصد استرالیا برای شرکت در این رزمایش ارسال شد.

«اینگو گرهارتز»، رئیس نیروی هوایی آلمان می‌گوید این جتهای جنگی دریای چین جنوبی و تنگه تایوان که دو نقطه تنش با چین به شمار می آید، عبور نخواهند کرد.

وی تصریح کرد: این هواپیماها از مسیرهای ترافیک هوایی غیرنظامی استفاده می‌کنند و از تنگه تایوان عبور نمی‌کنند.