نانسی پلوسی به ارمنستان رفت

دویچه وله
تنها چند روز پس از درگیری‌های شدید نظامی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان، نانسی پلوسی رئیس مجلس قانون‌گذاران آمریکا به ارمنستان سفر کرد. او قرار است با نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان دیدار کند.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در رأس هیأتی سیاسی شنبه شب ۱۷ سپتامبر وارد ایروان پایتخت ارمنستان شد. به گزارش سفارت آمریکا او قرار است پیش از هرچیز با نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان دیدار کند.

پلوسی پیش از سفرش گفته بود که قصد دارد در این سفر درباره وضعیت حقوق بشر و توجه به کرامت انسانی هشدار دهد.

هفته گذشته ارمنستان و جمهوری آذربایجان جنگی شدید و دو روزه در مرزهای دو کشور داشتند که منجر به مرگ بیش از ۱۰۰ ارمنی و تصرف ۵۰ کیلومتر مربع از اراضی ارمنستان توسط آذربایجان شد. جمهوری آذربایجان نیز گفت ۵۴ سربازش در این جنگ دو روزه کشته شدند.

چهارشنبه شب ۱۴ سپتامبر آتش‌بس برقرار شد و تا کنون نیز ادامه دارد.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان دهه‌هاست که بر سر تمامیت ارضی و به خصوص منطقه قره‌باغ کوهستانی با یکدیگر درگیری دارند. ساکنان این منطقه ارمنی هستند اما از نظر قوانین بین‌الملل متعلق به جمهوری آذربایجان است.

در سال ۲۰۲۰ طی جنگی که شش هفته به طول انجامید، آذربایجان توانست بخشی از این منطقه را تصرف کرده و مناطقی را که دهه‌ها در دست جدایی‌طلبان ارمنی بود دوباره تحت کنترل جمهوری آذربایجان قرار گرفت.

این جنگ با میانجی‌گری روسیه و توافق آتش‌بس پایان گرفت. ارمنستان از سوی روسیه و جمهوری آذربایجان از سوی ترکیه حمایت می‌شوند.