دادگاه هلند یک گروه تحت امر روسیه را در سرنگونی پرواز خطوط مالزی گناهکار شناخت

بی بی سی
دادگاهی در هلند سه مرد را در قتل ۲۹۸ سرنشین پروازی که در سال ۲۰۱۴ در شرق اوکراین سقوط کرد، به دلیل شلیک موشک به این هواپیمای خطوط مالزی گناهکار شناخته است.

دادگاه حکم داد که یک موشک ساخت روسیه که مسکو عرضه کرده بود و توسط گروهی از مردان مسلح تحت امر روسیه شلیک شد به سقوط پرواز ام اچ ۱۷ انجامید.

این مردان - دو روس و یک اوکراینی - به طور غیابی مجرم شناخته شدند و به حبس ابد محکوم شدند. یک شهروند دیگر روسیه در این محاکمه تبرئه شد.

آن حمله موشکی یکی از بدترین جنایات جنگی در اوکراین در دورانی بود که شورشیان در شرق این کشور به دنبال جدایی بودند.

بسیاری از بستگان قربانیان معتقدند که اگر جهان هشت سال پیش موضع شدیدتری علیه مسکو در پیش می گرفت، امکان جلوگیری از حمله روسیه به اوکراین وجود داشت.

قاضی‌های دادگاه رای دادند که این یک حمله عمدی برای سرنگون کردن هواپیما بود، هرچند سه مرد گناهکار قصد ساقط کردن یک هواپیمای نظامی را داشتند نه یک پرواز غیرنظامی.

ایگور گِرکین، رهبر نظامی جمهوری خلق دونتسک، به استقرار موشک و جلب کمک روسیه محکوم شد.

سرگِی دوبینسکی به دلیل صدور دستور انتقال و نظارت بر انتقال سامانه موشک انداز بوک گناهکار شناخته شد.

براساس حکم دادگاه فرد سوم به نام لئونید خارچنکو، به عنوان عامل دوبینسکی، بر استفاده از موشک بوک نظارت داشت.

اولگ پولاتُف تنها فرد از میان چهار متهم بود که در محاکمه وکیل داشت. قضات او را تبرئه کردند، هرچند معلوم شد که او اطلاعاتی درباره انتقال موشک داشته است.

پرواز ۱۷ خطوط هوایی مالزی با ۲۹۸ سرنشین از جمله ۸۰ کودک و ۱۵ خدمه، در روز ۱۷ ژوئیه ۲۰۱۴ از آمستردام هلند به کوالا لامپور می رفت.

هواپیما در ارتفاع ۳۳ هزار پایی بر فراز اوکراین در پرواز بود که در نخستین روزهای تلاش روسیه برای کنترل بخش‌هایی از اوکراین هدف قرار گرفت.

در آن زمان این یک منطقه جنگی اما نسبتا کم خطر بود، هرچند نبرد به آسمان کشیده شده بود. در ماه های منتهی به حادثه شماری از هواپیماهای نظامی هدف گرفته شده بودند.

در واکنش، اوکراین آسمان خود تا ارتفاع ۳۲ هزار پایی به روی پروازها بست. اما هواپیماها هنوز از آسمان این کشور عبور می کردند.

تماس هواپیما با برج مراقبت در ساعت ۱۳:۲۰ به وقت گرینویچ قطع شد.

از ۲۹۸ سرنشین هواپیما از ۱۷ کشور، ۱۹۶ نفر اهل هلند، ۴۳ نفر شهروند مالزی، ۳۸ نفر شهروند استرالیا و ۱۰ نفر اهل بریتانیا بودند.

روسیه همواره هرگونه مداخله در سرنگونی هواپیما را رد کرده و در عوض یک رشته تئوری های دیگر با این ادعا که یک جنگنده اوکراینی موشک را شلیک کرد یا نیروهای دولتی اوکراین مسئول حادثه بودند مطرح کرده است. روسیه در مواردی شواهدی ساختگی برای ادعاهای خود ارائه کرد.

این ادعاها با کمک شواهدی که توسط تیم های تحقیق بین المللی جمع آوری شده باطل شد و دادگاه هلند هم آنها را رد کرد.

کرملین فرآیند حقوقی برای محاکمه متهمان در هلند را رد کرده و کلیه مظنونان از حضور در دادگاه خودداری کردند. فقط اولگ پولاتف تیمی از وکلای هلندی را برای دفاع از خود در دادگاه استخدام کرد.

هرچند بعید است این حکم به زندانی شدن محکومان منجر شود، اما تحقیقات و بررسی آنها در دادگاه یک رکورد غیرقابل انکار تاریخی است و تا حدودی به بازماندگان آرامش خاطر می دهد.

سایلین فردریکتز که پسر ۲۳ اش، برایس، را در پرواز از دست داد گفت: «ما هرگز بچه هایمان را پس نمی گیریم. اما... به روشن شدن حقیقت نیاز داریم. ما به عدالت نیاز داریم. این بخش کوچکی از عدالت برای ماست.»