آمریکا به بن سلمان در پرونده جمال خاشقجی مصونیت داد ( نفت، برتر از حقوق بشر آمد پدید) جنگ خبر

بی بی سی
ایالات متحده آمریکا اعلام کرده است که محمدبن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در پرونده شکایت نامزد جمال خاشقجی ، دارای مصونیت است و محاکمه نخواهد شد.

آقای خاشقجی، منتقد برجسته سعودی در اکتبر ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید.

براساس گزارش‌های منتشر شده، نهادهای اطلاعاتی آمریکا معتقدند که محمد بن‌سلمان دستور قتل آقای خاشقجی را صادر کرده بود.

با این حال در پرونده‌ای که در دادگاهی در آمریکا در حال پیگیری است، وزارت خارجه این کشور اعلام کرده که به او به دلیل نقش جدیدش به عنوان نخست وزیر عربستان، مصونیت داده است.

خدیجه چنگیز، نامزد سابق آقای خاشقجی در واکنش به این کار وزارت خارجه آمریکا در توییتر نوشت که با این حکم «جمال امروز دوباره درگذشت».

او همراه با گروه حقوق بشری «دموکراسی برای جهان عرب اکنون» (سپیده دم) که توسط آقای خاشقجی تأسیس شده بود، در آمریکا خواهان میزان نامشخصی خسارت از ولیعهد سعودی برای قتل نامزدش، شده است.

در این شکایت، رهبران عربستان سعودی و مقامات بلندپایه این کشور به «ربودن، حبس، خوراندن دارو، شکنجه و ترور جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مقیم آمریکا و مدافع دموکراسی» متهم شدند.

شاهزاده محمد بن‌سلمان در سال ۲۰۱۷ توسط پدرش ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود به عنوان ولیعهد معرفی شد.

این شاهزاده جوان ۳۷ ساله در سپتامبر سال جاری به سمت نخست‌وزیری عربستان منصوب شد.

آقای بن‌سلمان هرگونه نقشی در قتل خاشقجی را رد می‌کند.

وکلای وزارت دادگستری آمریکا گفتند که ولیعهد به عنوان «رئیس دولت خارجی» از مصونیت رئیس دولت در برابر صلاحیت دادگاه‌های ایالات متحده، برخوردار است.

به گفته آنها «دکترین مصونیت رئیس دولت یک اصل در حقوق بین‌الملل است».

با این حال دولت آقای بایدن تاکید کرده که این مصونیت به معنای بی‌گناهی نیست.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای مکتوب اعلام کرد که «این یک تصمیم قانونی است که توسط وزارت خارجه بر اساس اصول عرفی، قدیمی و تثبیت شده حقوق بین الملل اتخاذ شده» و «این ربطی به اصل پرونده ندارد».