تعیین بازرس ویژه برای رسیدگی به اتهامات علیه دونالد ترامپ

دویچه وله
دادستان کل آمریکا جک اسمیت را به عنوان بازرس ویژه برای بررسی اتهامات علیه دونالد ترامپ معرفی کرد. اسمیت به پرونده مربوط به اسناد کشف‌شده از ویلای ترامپ و یورش به ساختمان کنگره رسیدگی می‌کند.

مریک گارلند، دادستان کل آمریکا جک اسمیت را برای رسیدگی به پرونده مربوط به اسناد محرمانه مصادره شده از ویلای شخصی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا در مارآلاگو و یورش طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره (کپیتول) در ششم ژانویه ۲۰۲۱ منصوب کرد.

تعیین بازرس ویژه از سوی دادستانی کل آمریکا سه روز پس از اعلام نامزدی مجدد دونالد ترامپ برای انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۴ انجام گرفت. 

گارلند در کنفرانس مطبوعاتی خود توضیح داد که تعیین یک بازرس ویژه به دلیل نامزدی ترامپ برای انتخابات ریاست جمهوری و احتمال نامزدی مجدد جو بایدن، رئیس جمهور فعلی آمریکا "به مصلحت عام" است.

ترامپ شامگاه سه‌شنبه ۱۵ نوامبر در مارالاگو، واقع در فلوریدا در مقابل هواداران خود رسما اعلام کرد که دوباره در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ شرکت خواهد کرد.

ترامپ اسناد مورد نیاز برای نامزدی در انتخابات را به کمیسیون انتخابات آمریکا ارائه کرد اما هنوز مشخص نیست که آیا او حمایت کامل حزب جمهوری‌خواه را برای این امر کسب خواهد کرد یا نه.

تعیین یک بازپرس ویژه پاسخی است به ادعاهای مربوط به "استفاده ابزاری و سیاسی از وزارت دادگستری" علیه ترامپ.

اسمیت که در چند سال گذشته در دادگاه لاهه درباره جنایات جنگی در کوزوو تحقیق کرده در بیانیه‌ای وعده تحقیقات "مستقل، سریع و کامل" را داد.

ترامپ تعیین بازرس ویژه را "ناعادلانه و سیاسی" توصیف کرد. او به "فاکس‌نیوز" گفت که این "بدترین شکل از سیاسی شدن قوه قضاییه" در تاریخ ایالات متحده است.

او همچنین تاکید کرد: «شرم‌‌آور است، آنها این کار را فقط به این دلیل انجام می‌دهند که من در نظرسنجی‌ها پیشی گرفتم.»

کاخ سفید اتهام مربوط به "استفاده ابزاری از قوه قضائیه" علیه ترامپ را رد کرده است.

کارین ژان پیر، سخنگوی بایدن در پاسخ به اتهامات ترامپ گفت که بایدن از تعیین بازرس ویژه قبلا اطلاعی نداشته است.

ژان پیر افزود: «ما در این موضوع دخالت نداشتیم. رئیس‌جمهور به وضوح گفته است که دولت او وزارت دادگستری را سیاسی نمی‌کند.»

کشمکش میان دونالد ترامپ و وزارت دادگستری آمریکا بر سر مدارک سری و فوق سری یافت‌شده در ویلای او ادامه دارد.

پرونده مربوط به حمله طرفداران ترامپ به کاپیتول هنوز باز است.

مأموران پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) ۸ اوت در جریان تفتیش ویلای شخصی ترامپ ۱۱ مجموعه از اسناد دولتی طبقه‌بندی شده را کشف کردند که برخی از آنها فوق محرمانه بودند.