پرو در آتش خشم مخالفان دینا بولوارته، رئیس‌جمهور موقت

دویچه وله
درگیری‌هایی که در پی برکناری پدرو کاستیلو، رئیس‌جمهور سابق پرو و تصدی این پست توسط دینا بولوارته، معاون او آغاز شد همچنان ادامه دارد. هزاران نفر به خیابا‌ن‌های لیما، پایتخت پرو آمده و خواستار برکناری بولوارته شدند.

در لیما، پایتخت پرو درگیری‌های شدیدی میان پلیس و معترضان رخ داده است. طبق تصاویر تلویزیونی، معترضان به سوی پلیس سنگ و مواد آتش‌زا پرتاب کردند و پلیس نیز با شلیک گاز اشک‌آور به آن‌ها پاسخ داد.

رادیو RPP گزارش کرده که تظاهرکنندگان سعی در ورود به کنگره را داشتند. تعداد زیادی در درگیری‌ها مجروح شدند. در مرکز لیما یک ساختمان به آتش کشیده شد. بیش از ۲۵ واحد آتش‌نشانی در محل حضور یافتند تا آتش به ساختمان‌های اطراف سرایت نکند.


"دینا بولوارته باید برود"

تظاهرکنندگان خواستار برکناری دینا بولوارته از ریاست جمهوری هستند. او شامگاه پنج‌شنبه ۱۹ ژانویه (۲۹ دی) طی نطقی معترضان را به گفت‌وگو دعوت کرد و هشدار داد، کسانی که "هرج‌ومرج و بی‌نظمی به‌پا می‌کنند تاوان خواهند داد."

تظاهرکنندگان همچنین خواستار انحلال کنگره و آزادی پدرو کاستیلو شده‌اند. او در ماه دسامبر برای جلوگیری از صدور رأی عدم اعتماد، دستور انحلال کنگره را داد. پارلمان نیز سمت ریاست جمهوری را از او سلب کرد. کاستیلو به تلاش برای کودتا متهم و سپس بازداشت شد.


چند هفته ناآرامی

هزاران نفر روز پنج‌شنبه، به‌ویژه از جنوب پرو وارد خیابان‌های لیما شده و با پافشاری بر برکناری دینا بولوارته اعلام کردند: «او به ما دروغ گفته است.»

خشم علیه معاون رئیس‌جمهور پیشین بالا گرفته است. روز پنج‌شنبه، پاسی از ظهر نگذشته، تمامی خیابان‌های کلیدی مرکز شهر لیما پر از جمعیتی شد که علیه بولوارته شعار می‌دادند.

در سایر مناطق این کشور واقع در آمریکای جنوبی نیز اعتراضات ادامه یافته است. در شهر آرکیپا یک نفر جان باخت و ۱۰ نفر زخمی شدند. از شروع اعتراضات در دسامبر گذشته ده‌ها نفر کشته شده‌اند.