فراخوان ۵۰ فرد سرشناس بلژیک برای آزادی الیویر وندکاستیل

دویچه وله
حدود ۵۰ شخصیت مشهور بلژیکی برای آزادی اولیویه وندکاستیل کمپین تبلیغاتی به راه انداختند. امدادگر بلژیکی در ایران به اتهام "جاسوسی" به ۴۰ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است. جمهوری اسلامی خواستار آزادی اسدالله اسدی است.
روزنامه‌های بلژیک روز جمعه ۲۰ ژانویه (۳۰ دی‌ماه) نامه‌ای سرگشاده در صفحه اول خود منتشر کردند که توسط نویسنده مشهور آملی نوتومب و دوچرخه‌سوار حرفه‌ای سابق ادی مرکس و دیگران امضا شده بود. در این بیانیه آمده است: «ما خواستار آزادی فوری اولیویه وندکاستیل هستیم.»

به اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

این امدادگر بلژیکی ۴۲ ساله در فوریه ۲۰۲۲ در ایران دستگیر شد. او به اتهام "جاسوسی علیه جمهوری اسلامی" به ۴۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است. به گفته منابع ایرانی، او باید حداقل دوازده سال در حبس به سر ببرد.

قوه قضاییه ایران اتهام‌های این زندانی را "جاسوسی علیه جمهوری اسلامی ایران به نفع سرویس اطلاعاتی بیگانه"، "همکاری با آمریکا علیه جمهوری اسلامی" و "پولشویی و قاچاق ارز به مبلغ ۵۰۰ هزار دلار" اعلام کرد.

بیشتر بخوانید: ابراز نگرانی کارشناسان درباره ناپدید شدن قهری امدادگر بلژیکی

شماری از نمایندگان پارلمان بلژیک روز چهارشنبه ۲۸ دی‌ماه در نامه‌ای از نخست‌وزیر و نمایندگان دولت این کشور خواستند تا ضمن سفر به ایران، زمینه آزادی این شهروند بلژیکی زندانی در ایران را فراهم کنند.

مادر او، آنی وندکاستیل، به شبکه تلویزیونی RTBF بلژیک گفت که وضعیت سلامتی پسرش به طور قابل توجهی بدتر شده است. او گفت: "او به شدت لاغر شده است".