لولا داسیلوا رئیس ارتش برزیل را برکنار کرد

دویچه وله
دو هفته پس از حمله هواداران بولسونارو به نهادهای دولتی در برازیلیا لولا داسیلوا، رئیس جمهور برزیل رئیس ارتش را برکنار کرد. او یکی از نظامیان مورد اعتماد خود را اکنون به ریاست ارتش منصوب کرده است.

دو هفته پیش بود که حمله هواداران افراطی ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری پیشین برزیل به شهر برازیلیا خبرساز شده بود؛ حمله‌ای که بازداشت ۱۵۰۰ نفر را در پی داشت. عملکرد "ضعیف" و انفعال پلیس و ارتش در مقابله با این حمله بحث‌های فراوانی را به دنبال داشت.

لولا داسیلوا، رئیس جمهوری کنونی برزیل که چندی پیش زمام امور را در دست گرفته، اعلام کرده بود که این مسئله را پیگیری کرده و افراد پشت صحنه را شناسایی خواهد کرد.

او هفته گذشته نیز این ظن را مطرح کرده بود که ممکن است افرادی در بین نیروهای مسلح کشور در این حمله شورشی دست داشته بوده باشند.

روز شنبه ۲۱ ژانویه (اول بهمن) رسانه‌ها از برکناری ژنرال ژولیو سزار دا آروادا، فرمانده ارتش برزیل خبر داده‌اند.

بنا بر گزارش رسانه‌ها ژنرال توماس میگل ریبیرو پیوا به ریاست ارتش منصوب شده است. او از افراد مورد اعتماد لولا محسوب می‌شود.

لولا خود با انتشار پیامی در شبکه توییتر اعلام کرد: «امروز به همراه ژوزه موسیو، وزیر دفاع برزیل با ژنرال توماس میگل ریبیرو پیوا، رئیس جدید ارتش صحبت و رایزنی کردیم». او در پیام خود همچنین برای فرمانده تازه منتصب ارتش آروزی موفقیت کرده است.

این ژنرال تا پیش از آن رئیس فرماندهی نظامی جنوب شرقی برزیل بود که مقر آن در سائو پائولو واقع است.

بعدازظهر یکشنبه ۸ ژانویه (۱۸ دی) صدها تن از طرفداران راست بولسونارو به ساختمان کنگره، کاخ ریاست جمهوری و دادگاه عالی در برازیلیا، پایتخت این کشور، حمله کرده بودند.

مهاجمان پنجره‌های ساختمان کنگره را شکسته، دیوارها را لکه‌دار کرده و تصویری از تخریب و ویرانی در ساختمان بر جای گذاشتند.

لولا داسیلوا، رئیس جمهور ۷۷ ساله برزیل، در زمان حمله به کاخ ریاست جمهوری در شهر آراراکوئارا در ایالت سائو پائولو بود که در پی سوانح طبیعی ناشی از تغییرات اقلیمی به شدت خسارت دیده بود.