جنگ اوکراین؛ آلمان و آمریکا به اوکراین تانک تحویل می‌دهند

بی بی سی
بنابه گزارش‌ها آمریکا و آلمان بعد از ماه‌ها بحث می‌گویند که قصد ارسال تانک به اوکراین را دارند.

بنابر گزارش‌ها اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، با ارسال تانک‌های لئوپارد به اوکراین موافقت کرده و همچنین با تحویل این تانک‌ها از سوی کشورهای دیگر به اوکراین مخالفتی ندارد.

همچنین انتظار می‌رود که دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، به زودی طرح‌هایی را برای ارسال ده‌ها تانک از نوع «ام ۱ آبرامز» اعلام کند.

رسانه‌های آمریکایی به نقل از منابع مطلع که از آنها نام برده نشده می نویسند که این تصمیم احتمالا روز چهارشنبه اعلام خواهد شد.

یک منبع به نیویورک تایمز گفت که ۳۰ تا ۵۰ تانک آبرامز در اختیار اوکراین قرار می گیرد.

آمریکا و آلمان هر دو تحت فشارهای داخلی و خارجی برای انتقال تانک به اوکراین قرار داشتند.

لهستان پیش‌تر اعلام کرده بود که آماده است که تانک‌های لئوپاردی که قبلا از آلمان خریداری کرده بود را به اوکراین بدهد اما مطابق عرف قراردادهای تسلیحاتی، کشورها اجازه فروش و صادرات اسلحه خریداری شده به کشور ثالث را ندارند مگر با موافقت کشور سازنده تسلیحات.

قبل از این گزارش شده بود که آلمان در تحویل این تانک‌ها به اوکراین و یا موافقت با صادرات آنها از سوی کشورهای دیگر به مقصد اوکراین، تردید دارد چرا که تحویل این تسلیحات سنگین را عاملی برای بالاگرفتن جنگ می‌داند و نه کاهش تنش با روسیه.

اکنون و پس از آن که فشارهای بین‌المللی برلین را در موضع ضعیفی قرار داد، آقای شولتس تصمیم به تحویل دست‌کم ۱۴ عراده تانک لئوپارد سری ۲ (یک گروهان زرهی) به ارتش اوکراین گرفته است.

این برابر همان تعدادی است که لهستان هم وعده تحویل آن را به اوکراین داده - ۱۴ تانک لئوپارد. بریتانیا هم متعهد شده که یک گروهان (۱۴ عراده) تانک چلنجر سری ۲ به اوکراین تحویل دهد.

بنابر گزارش مرکز بین‌المللی مطالعات استراتژیک، دست کم ۱۶ کشور اروپایی و عضو ناتو تانک‌های لئوپارد۲ دارند.

اکنون موافقت صدراعظم آلمان به این معنی است که همه این کشورها قادر خواهند بود در صورت تمایل تانک‌های لئوپارد۲ را به اوکراین بدهند.

با این حال ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، گفته کشورش برای مقابله با صدها تانک روسی اعزام شده به خاک اوکراین دست کم به ۳۰۰ تانک نیاز دارد تا بتواند نیروهای روسی را عقب براند.

اکنون اگر نیمی از کشورهای اروپایی حامی اوکراین و دارای تانک لئوپارد هر کدام فقط ۱۴ تانک (تعداد معمول یک گروهان تانک) به اوکراین بفرستند آن وقت این کشور حدود ۱۰۰ تانک خواهد داشت. این علاوه بر ده‌ها تانکی است که اکنون گزارش می‌شود آمریکا در اختیار کی یف می‌گذارد.

کارشناسان جنگی تانک‌های لئوپارد ۲ آلمان؛ چلنجر۲ بریتانیا و تانک آبرامز آمریکا را جزء تانک‌هایی ارزیابی می‌کنند که برتری‌های عملیاتی نسبت به تانک تی۷۲ روسیه دارند.

این تانک‌ها می‌توانند به نیروهای اوکراینی دست بالا را در سرعت و دقت و همچنین ایمنی بدهند.

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، روز ۱۵ ژانویه اعلام کرد که تانک‌های چلنجر ۲ را به اوکراین می‌فرستد تا موضع این کشور را در جنگ با روسیه تقویت کند.