آزمایش موشکی کره شمالی پیش از مانور مشترک واشنگتن و سئول

دویچه وله
تنش نظامی در شبه‌جزیره کره بالا گرفته است. دولت کمونیستی کره شمالی با انجام مداوم رزمایش‌های نظامی همسایه جنوبی‌اش را تحریک می‌کند.

صبح یک‌شنبه ۱۲ مارس به وقت محلی تنها چند ساعت پیش از آغاز مانور مشترک آمریکا و کره جنوبی، خبرگزاری رسمی کره شمالی اعلام کرد، پیونگ‌یانگ دو موشک کروز را از شهر ساحلی سینپو در شرق این کشور پرتاب کرد.

به گزارش خبرگزاری KCNA، هر دو آزمایش موفقیت‌آمیز بوده و موشک‌ها به اهداف تعیین‌شده رسیده‌اند. بر اساس این گزارش، این موشک‌ها از یک زیردریایی شلیک شده‌اند.

این خبرگزاری در گزارش خود در این باره گفت، شلیک این موشک‌ها نشانه‌ای از عزم راسخ کره شمالی در وضعیتی است که "امپریالیست آمریکا و عروسک‌های خیمه‌شب بازی کره جنوبی آشکارتر از قبل به مانورهای ضد کره شمالی خود ادامه می‌دهند".

مانور ۱۰ روزه کره جنوبی و آمریکا به نام "سپر آزادی" یک‌شنبه‌شب ۱۲ مارس به وقت محلی آغاز شد و بنا بر اعلام دو کشور، در واکنش به "وضعیت امنیتی منطقه که به دلیل افزایش تعرضات کره شمالی تغییر کرده" انجام شده است.

پیونگ‌یانگ پیشتر هشدار داده بود که انجام این رزمایش می‌تواند به معنای "اعلام جنگ" تلقی شود. کره شمالی این مانور را آزمایشی برای یک تهاجم ارزیابی می‌کند.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی اواخر سال گذشته میلادی کشورش را رسما یک قدرت اتمی اعلام کرد. روز جمعه خبرگزاری KCNA اعلام کرد که کیم مانور مشترک کره جنوبی و آمریکا را "یک جنگ واقعی" ارزیابی می‌کند.

در ماه فوریه کره شمالی علیه این رزمایش‌ها هشدار داده بود. یک سخنگوی دولت پیونگ‌یانگ به رسانه‌های دولتی این کشور گفته بود،‌ در صورتی که این مانورهای شبیه‌سازی شده اجرا شوند با واکنش متقابل "بی‌بدیل و محکمی" روبرو خواهند شد.

بعد از این سخنان در عرض چند روز، این کشور قحطی‌زده سه آزمایش موشکی از جمله با یک موشک قاره‌پیما انجام داد.