بیش از ۲ تن اورانیوم مفقودشده در لیبی پیدا شد

دویچه وله
ژنرال خالد المحجوب، فرمانده بخش ارتباطات خلیفه حفتر، حاکم مناطق شرقی لیبی، در صفحه فیس‌بوک خود گفته است که ظروف اورانیوم "در حدود پنج کیلومتری" محل ذخیره آن‌ها در منطقه سبها در جنوب، کشف شده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین روز پنجشنبه ۱۶ مارس (۲۵ اسفند) گزارش داد که ۲.۵ تن از این ماده در یک سایت اتمی لیبی ناپدید شده است. در این گزارش محرمانه که توسط خبرگزاری فرانسه مشاهده شده بود، آژانس می‌گوید این اورانیوم خالص "ممکن است یک خطر رادیولوژیکی ایجاد کند".

آژانس معتقد است که کنسانتره سنگ اورانیوم سطوح پایینی از رادیواکتیویته را منتشر می‌کند.

به گفته آژانس، بازرسان این نهاد ناظر بر فعالیت‌های بین‌المللی هسته‌ای روز سه‌شنبه ۱۴ مارس (۲۳ اسفند) دریافتند که "۱۰ بشکه حاوی تقریباً ۲.۵ تن اورانیوم طبیعی به شکل کنسانتره سنگ معدن اورانیوم..." در محلی که پیش از این بوده، وجود ندارند.

این ماده که به طور معمول با عنوان "کیک زرد" شناخته می‌شود، پودری است که از حدود ۸۰ درصد اکسید اورانیوم تشکیل شده است. این ماده در تهیه سوخت هسته‌ای برای راکتورها استفاده می‌شود و همچنین می‌تواند برای کاربرد در سلاح‌های هسته‌ای غنی‌سازی شود.

در این گزارش بدون اشاره به محل ذخیره و یا این‌که چرا لیبی این مواد را در اختیار داشته است، آمده که این سایت "در حال حاضر تحت کنترل نظارتی مقامات دولتی لیبی نیست".

لیبی از زمان سرنگونی دیکتاتور معمر قذافی با حمایت پیمان ناتو در سال ۲۰۱۱، در بحرانی فرو رفته که تعدادی بی‌شمار از شبه‌نظامیان در ائتلاف‌های متخاصم یکدیگر، از سوی قدرت‌های خارجی حمایت می‌شوند.

این کشور واقع در شمال آفریقا همچنان میان یک دولت منتخب موقت در پایتخت، طرابلس در غرب، و دولت موقت دیگری در شرق با حمایت ژنرال حفتر تقسیم شده است.

ژنرال محجوب در فیس‌بوک ویدئویی منتشر کرد که در آن مردی با لباس محافظ در حال شمارش ۱۸ ظروف آبی رنگ است که همگی در یک محل ذخیره شده‌اند.

محجوب به خبرگزاری فرانسه گفت: «وضعیت تحت کنترل است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از آن مطلع شده است.»

به گمان او این بشکه‌ها به سرقت رفته بودند و سپس توسط "یک گروه شبه‌نظامیان چاد که تصور می‌کردند آنها سلاح یا مهمات هستند" رها شده‌اند.

جنگجویان کشورهای همسایه چاد و سودان با بهره‌گیری از سال‌ها آشفتگی و مرزهای قابل نفوذ مناطق بیابانی لیبی، پایگاه‌هایی در جنوب این کشور برای خود ایجاد کردند.

در گزارش آژانس آمده است که بازرسی از این سایت در ابتدا برای سال ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی شده بود، اما به دلیل "وضعیت امنیتی در منطقه" به تعویق افتاد.

گفته می‌شود آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این مکان را از طریق تصاویر ماهواره‌ای تجاری و سایر منابع اطلاعاتی رصد می‌کند.

این گزارش می‌افزاید با تجزیه و تحلیل این تصاویر بود که آژانس تصمیم گرفت به‌رغم خطر امنیتی و چالش لجستیکی، بازرسی فیزیکی صورت گیرد.

ژنرال محجوب در فیس‌بوک گفت که پس از آن‌که بازرسی آژانس ناپدید شدن بشکه‌ها را تشخیص داد، نیروهای مرتبط با ژنرال حفتر بشکه‌های حاوی اورانیوم را کشف کردند.

لیبی در زمان قذافی مظنون به اجرای یک برنامه تسلیحات هسته‌ای بود، اما در سال ۲۰۰۳ تأسیسات آن را اسقاط کرد.