انتقاد آمریکا و اروپا از ترکیه به‌دلیل خروج از کنوانسیون بین‌المللی منع خشونت علیه زنان

رادیوفردا
جو بایدن روز یکشنبه اول فروردین خروج ترکیه از کنوانسیون بین‌المللی منع خشونت علیه زنان را «عمیقا ناامید‌کننده» و «گامی به عقب در تلاش برای پایان دادن به خشونت علیه زنان» خواند.

در بیانیه رئیس‌جمهوری آمریکا که در واکنش به این اقدام ترکیه منتشر شده، آمده است: «کشورها باید به جای سر باز زدن از (اجرای) معاهدات بین‌المللی که با هدف حمایت از زنان و پاسخگو کردن آزارگران طراحی شده‌اند، برای تقویت و تجدید تعهدات‌شان در زمینه پایان بخشیدن به خشونت علیه زنان بکوشند».

ترکیه روز شنبه به دستور رجب طیب اردوغان، رئیس‌‌جمهوری، پس از یک دهه از کنوانسیون شورای اروپا موسوم به «کنوانسیون استانبول» که با هدف منع خشونت علیه زنان تصویب شده بود، خارج شد.

این کنوانسیون سال ۲۰۱۱ توسط وزیران امور خارجه ۴۵ کشور اروپایی در استانبول تصویب شد و ترکیه نخستین کشوری بود که به این پیمان پیوست.

علاوه‌ بر آقای بایدن، رهبران اروپایی نیز روز یکشنبه از این اقدام آنکارا انتقاد کردند و از رجب طیب اردوغان خواستند در تصمیم خود تجدید‌نظر کند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز شنبه ضمن ابراز «تاسف عمیق» از این اقدام دولت ترکیه گفت که چنین تصمیمی نه تنها «توافق بر سر حمایت و رعایت حقوق بنیادین زنان و دختران در ترکیه را به خطر می‌اندازد»، بلکه «پیامی خطرناک به سراسر جهان می‌فرستد».

روز شنبه نیز جمعیت معترضان به تصمیم دولت ترکیه برای خروج از پیمان منع خشونت علیه زنان در استانبول به خیابان‌ها آمدند و در حالی‌که تصاویر زنان به‌قتل‌رسیده در ترکیه را حمل می‌کردند، شعارهایی در حمایت از زنان سر دادند.

به گزارش گروه‌‌های مخالف خشونت علیه زنان در ترکیه، در سال گذشته میلادی ۴۰۹ زن و از ابتدای سال ۲۰۲۱ تاکنون، ۷۷ زن در ترکیه به دلیل خشونت کشته شده‌اند.