آمریکا و کانادا برای بازگرداندن پناهجویان «توافق امضا می‌کنند»

بی بی سی
این حرکت بخشی از تلاش‌ها برای محدود کردن هجوم مهاجران در «جاده روکسام»، یک گذرگاه غیررسمی بین ایالت نیویورک و استان کِبِک کاناداست
۳ ساعت پیش

آمریکا و کانادا توافق کرده‌اند تا پناهجویان در گذرگاه‌های مرزی غیررسمی را برگردانند.

به گزارش رسانه‌های دو کشور جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و جاستین ترودو نخست وزیر کانادا این توافق را روز جمعه اعلام خواهند کرد.

انتظار می‌رود این توافق به دو کشور هم‌مرز اجازه دهد پناهجویانی که از هر دو طرف سعی دارند از مرز بگذرند را برگردانند.

آمریکا هم شاهد افزایش عبور مهاجران از کانادا بوده است.

این حرکت بخشی از تلاش‌ها برای محدود کردن هجوم مهاجران در «جاده روکسام»، یک گذرگاه غیررسمی بین ایالت نیویورک و استان کِبِک کاناداست.

رسانه‌های کانادایی به نقل از یک مقام که از او نام برده نشد نوشتند که کانادا به عنوان بخشی از این توافق یک برنامه تازه پناهندگی برای ۱۵ هزار مهاجر که از سرکوب و خشونت در آمریکای مرکزی و جنوبی می گریزند ایجاد می‌کند.

آقای بایدن هم اکنون در اتاوا به سر می‌برد تا درباره یک رشته مسائل اقتصادی، تجاری و مهاجرتی با آقای ترودو گفت‌وگو کند. توافق مهاجرت قرار است پیش از بازگشت او به آمریکا در روز جمعه اعلام شود.

این توافق متممی بر موافقتنامه سال ۲۰۰۴ میان دو کشور به نام «کشور امن ثالث» است که پناهجویان را ملزم می‌کرد بعد از ورود به اولین کشور «امن» درخواست پناهندگی دهند، چه آمریکا باشد چه کانادا.

هدف این متمم رفع منفذی در موافقتنامه ۲۰۰۴ است که مانع می‌شد کانادا کسانی را که از گذرگاه‌های غیررسمی عبور می‌کنند برگرداند.

آن مفر باعث می‌شد مهاجران از نقاطی مثل «جاده روکسام» وارد کانادا شوند.

مقام‌های شهر نیویورک ماه گذشته گفتند که بلیت اتوبوس رایگان در اختیار مهاجران می‌گذراند تا به سوی مرز کانادا بروند.

بر اساس گزارش‌ها، مذاکرات درباره توافق مرزی جدید برای ماه‌ها متوقف شده بود، چون مقام‌های آمریکایی نمی‌خواستند توافقنامه را اصلاح کنند زیرا در مرز جنوبی با مکزیک درگیر بحران مهاجران بودند.

دولت آقای بایدن همچنین طرحی را برای مقابله با پناهجویان در مرز با مکزیک پیشنهاد کرده است. براساس این طرح بعد از لغو کنترل‌های مرزی مربوط به کووید در ماه مه، درخواست پناهندگی برای مهاجران دشوارتر می‌شود. این پیشنهاد با واکنش منفی گروه‌های حقوق بشری مواجه شده است.

توافق جدید ایالات متحده و کانادا می‌تواند به سرعت به اجرا گذشته شود زیرا نیازی به تایید کنگره آمریکا ندارد.

آقای ترودو استدلال کرده است که تنها راه متوقف کردن عبور از گذرگاه‌های مرزی بدون ضابطه در جاده روکسام، به مذاکره گذاشتن دوباره توافقنامه کشور امن ثالث است.