سوناک در استقبال از نتانیاهو درباره تضعیف راه‌حل «دو کشور» ابراز نگرانی کرد

العربیه
ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا، بنیامین نتانیاهو، همتای اسرائیلی خود را در جریان نگرانی‌اش در مورد تشدید تنش‌ها در کرانه باختری و تضعیف راه حل «دو کشوری» قرار داد.

به گفته سخنگوی دفتر نخست‌وزیر بریتانیا، سوناک در دیدار جمعه 4 فروردین خود با نتانیاهو در لندن به موضوع اصلاحات قضایی جنجال‌برانگیز او واکنش نشان داد.

دفتر سوناک افزود: «نخست‌وزیر بر اهمیت پایبندی به ارزش‌های دموکراتیک که مناسبات ما بر آن استوار است، از جمله در ارتباط با اصلاحات قضایی پیشنهادی در اسرائیل، تاکید ورزید.»

در حساب کاربری «فیسبوک» نتانیاهو آمده است که طرفین در خصوص آغاز گفت‌وگوی راهبردی، به هدف تقویت همکاری در زمینه‌های امنیتی، اطلاعاتی و اقتصادی، توافق کردند. نخست‌وزیر اسرائیل از همتای بریتانیایی خود برای سفر رسمی به اسرائیل، دعوت کرد.

در همین حال ده‌ها اسرائیلی ساکن بریتانیا برای بیان همبستگی با معترضان در اسرائیل علیه تغییرات قضایی مورد نظر دولت نتانیاهو در مقابل دفتر نخست‌وزیری این کشور در لندن تجمع کردند و با سوت و فریاد، اعتراضات خود را به این سیاست دولت ائتلافی نتانیاهو نشان دادند.

نتانیاهو از هفته‌ها پیش با اعتراضات گسترده علیه تلاش‌های ائتلاف حاکم متشکل از احزاب مذهبی و ملی‌گرا برای اعمال تغییرات در سیستم قضایی روبروست. این إصلاحات قضایی، دولت او را از نفوذ تعیین‌کننده بر قضات برخوردار کرده و قدرت دیوان عالی برای لغو قوانین را محدود می‌کند.

اصلاحات قضایی نتانیاهو، نگرانی‌هایی را در داخل و خارج اسرائیل در مورد هنجارها و موازنه‌های دموکراتیک این کشور ایجاد کرده است.
نتانیاهو همچنین قرار است با سویلا براورمن وزیر کشور بریتانیا نیز دیدار داشته باشد.