سازمان ملل: روسیه و اوکراین خودسرانه در جنگ اعدام‌‌ می‌کنند

دویچه وله
به گفته سازمان ملل متحد، در جنگ اوکراین اعدام‌های خودسرانه از سوی هر یک از طرفین در جنگ، انجام می‌شوند.

این نهاد جهانی با ابراز "نگرانی شدید" در این زمینه خبر داده است که روسیه و اوکراین اسیران جنگی را به طور خودسرانه و بدون محاکمه، اعدام کرده‌اند.

حال این اتهامات مورد انتقاد شدید دولت اوکراین قرار گرفته است. وزارت امور خارجه اوکراین ضمن تشکر از ماموران ناظر حقوق بشر سازمان ملل متحد در اوکراین به خاطر تحقیقاتش در جریان جنگ، نسبت به هر گونه تلاشی هشدار داد "که می‌تواند به عنوان یکسان سازی قربانی با متجاوز تفسیر شود."

دولت اوکراین تاکید کرد که "مسئول و مقصر دانستن قربانی تجاوز، غیرقابل قبول است."

دیمیترو لوبینز، مامور حقوق بشر ‌پارلمان اوکراین، در تلگرام اظهار داشت که از اتهامات سازمان ملل متحد علیه کشورش "شگفت‌زده" شده است.

او اما مستقیما این اتهامات را تکذیب نکرد و اضافه کرد که پیرامون این اطلاعات "از پیش مطلع نبوده است."

لوبینز با این حال تاکید کرد که اکنون می‌خواهد "حقایق و استدلال‌های غیرقابل انکار" را بداند که نتیجه‌گیری‌های هیئت مامور سازمان ملل متحد بر آن متکی است.

ماتیلدا بوگنر، رئیس هیئت سازمان ملل برای نظارت بر امور حقوق بشر در اوکراین، روز جمعه ۲۴ مارس (۴ فروردین) در یک کنفرانس مطبوعاتی در کی‌یف گفت: «ما از اعدام ۲۵ اسیر جنگی و نیز افراد دیگر روسی که توانایی فعالیت جنگی را نداشتند توسط نیروهای اوکراینی، مستندسازی کرده‌ایم. این افراد بلافاصله پس از دستگیری در میدان جنگ، اعدام شدند.»

بوگنر همچنین خاطرنشان کرد که سازمان ملل متحد همچنین از «اعدام جمعی ۱۵ اسیر جنگی اوکراینی بلافاصله پس از دستگیری توسط نیروهای روسی، عمیقا نگران است».

گفته می‌شود که ۱۱ نفر از این اسرا توسط گروه مزدور روسی "واگنر" اعدام شدند.

گزارش سازمان ملل همچنین حاکی از تعریف‌های "اسیران جنگی پیشین روسیه و اوکراین از شکنجه و آزار شدید توسط دشمن جنگی" است.

اسیران جنگی پیشین روسیه از "متحمل‌شدن ضرب و شتم به دلیل جنایات جنگی ادعایی روسیه در بوچا، شوک الکتریکی، تهدید به قتل و خشونت جنسی" توسط نیروهای اوکراینی خبر داده‌اند.

اسیران جنگی پیشین اوکراین نیز از "ضرب و شتم با بیل، شوک الکتریکی، اعدام‌های ساختگی، خشونت جنسی و عدم دسترسی به غذا و آب آشامیدنی" گزارش داده‌اند.