اعتراض به فتوشاپ کردن عکس دختران در کتاب سال دبیرستانی در فلوریدا

بی بی سی
دبیرستانی در فلوریدا، که تصویر دختران دانش‌آموز را دست‌کاری کرده و لباس‌هایشان را پوشیده‌تر کرده بود با انتقادهای فراوانی روبه‌رو شده است.

مقام‌های آموزشی در این بخش از ایالت فلوریدا، به رسانه‌های محلی گفته‌اند که تغییرات مورد بحث به این دلیل انجام شده که لباس دخترها بنا به معیارهای پوشش منطقه، باید «موقر» باشد.

عکس‌ها در کتاب سال مدرسه منتشر شده است. در این کتاب عکس‌های دختران و پسرانی که همکلاسی هستند چاپ شده است. دانش‌آموزان به رسم یادگاری این کتاب‌ها را نگه می‌دارند.

معیارهای پوشش این منطقه، درباره مردان هم توصیه‌هایی دارد که منتقدان می‌گویند در تهیه و انتشار تصاویر پسران مورد استناد قرار نگرفته است.

تغییرات فتوشاپی تصاویر بدون اجازه دانش‌آموزان در لباس‌هایشان انجام شده است.

مسئولیت انتخاب و چاپ کتاب یادگاری دبیرستان «بارترام تریل» به عهده یکی از معلمان زن بوده است. شورای آموزشی بخش «سنت جانز» ایالت فلوریدا می‌گوید که این معلم بنا به اصول ذکر شده در قانون پوشش مدارس این بخش عمل کرده است.

در وبسایت دبیرستان هشداری منتشر شده که ممکن است عکس‌های آنها به دلیل عدم مطابقت با معیارهای پوشش در منطقه، تغییر کند.

اما بعضی از دانش‌آموزان می‌گویند تغییرات داده شده حکایت از جنسیت‌زدگی مسئولان این مدرسه دارد. یعنی اقداماتی که بر اساس تصورات و عقاید خاص نسبت به رفتارها و نقش‌های تعریف شده برای مردان و زنان شکل گرفته است.

«رایلی اوکیف» دانش‌آموز پانزده ساله این مدرسه به شبکه محلی «دبلیو‌جی‌ای‌اکس» گفته است که در چاپ عکس‌ها استاندارد دوگانه جریان دارد: «انگار به بدن ما نگاه کرده‌اند و گفته باشند آهان یک ذره پوست بیشتر دیده شود عکس جنسی می‌شود.» در مقابل آنها «به عکس‌های تیم شنای پسران و ورزش‌های دیگر نگاه می‌کنند و می‌گویند اشکالی ندارد. این خیلی ناراحت کننده و آزارنده است.»