مادر جوان فرانسوی به دلیل شیر دادن به نوزادش در خیابان سیلی خورد/ راه افتادن کارزار حمایت

(تیتر از جنگ خبر)
یورونیوز
ماجرای ضرب و شتم یک مادر جوان که در خیابان در حال شیر دادن به فرزند ۶ ماهه‌اش بود، در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی فرانسه جنجال بر پا کرد.

این زن که مائلیس نام دارد و اهل شهر بردو در جنوب غربی فرانسه است در روز سه‌شنبه ۱۸ مه (۲۸ اردیبهشت) برای گرفتن یک بسته از مکانی واقع در مرکز شهر به آنجا مراجعه کرده و در حالی که در صف ایستاده بود تا نوبتش برسد، مجبور شد به کودک گرسنه‌اش شیر بدهد.

مائلیس با انتشار ویدیویی در صفحه اینستاگرام «دُکتیسیمو»، پایگاه اطلاع‌رسانی پزشکی و دارویی فرانسه با شرح جزئیات این رویداد گفت پسرش بی‌تابی می‌کرده و او ناچار شده به او شیر بدهد، اما در عین حال سعی کرده با گوشه لباسش روی سینه خود را بپوشاند. او می‌گوید در این حال زن دیگری که پشت سر او بود به او گفته: «این نسل جوان فقط می‌خواهد اندامش را به همه نشان بدهد.»

مائلیس در این ویدیو می‌گوید: «آن خانم با جیغ و فریاد به من فحاشی کرد و چند بار پشت سر هم گفت تو خجالت نمی‌کشی؟ اینجا بچه‌ها رد می‌شوند و سینه تو را می‌بینند.»

این زن فرانسوی می‌گوید زن مهاجم پس از آن با دست، سیلی محکمی به صورتش زد. او گفته این ضربه به قدری شدید بود که او شوکه شده و مهم‌تر از آن، از شدت درد و فشار روحی ناشی از حمله، شیرش به کلی خشک شده است.

مائلیس همچنین گفته است که نه تنها حاضران در محل واکنشی به نفع او از خود نشان نداده‌اند، بلکه زن دیگری از فرد مهاجم به خاطر این «شجاعت» تشکر کرده است.

این زن در لحظه حمله با کودکی که در بغل داشته، قادر به واکنش و دفاع از خود نبوده اما می‌گوید که پس از آن برای شکایت به کلانتری مراجعه کرده است. او پلیس را نیز در واکنش به این ماجرا «بی‌تفاوت» توصیف کرده و می‌گوید که مأمور کلانتری حتی از او پرسیده: «چند درصد از پستان شما موقع شیر دادن پیدا بوده است؟»

او دلیل این گونه رفتارها را نگاه «جنسیت‌زده» به زنان خوانده است.


یک میلیون بازدید

ویدیوی اینستاگرامی مائلیس بیش از یک میلیون بازدید داشت و واکنش هزاران تن به ویژه شامل مادران را در سراسر فرانسه برانگیخت. کاربران با ابراز خشم خود از اتفاقی که برای این زن افتاده، شجاعت او برای آشکار کردن ماجرا و شکایت کردن به پلیس درا ستوده‌اند.

در همین حال گروه‌هایی از زنان در سراسر فرانسه با شرکت در کارزاری مجازی حمایت خود را از مادر جوانی که هنگام شیر دادن به فرزند خردسالش در خیابان سیلی خورده بود، نشان دادند.

صدها تن از این زنان که خود مادر شیرده هستند، با گرفتن تصاویری از شیر دادن فرزند خود در فضاهای عمومی و همرسان کردن آن در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ «حمایت از مائلیس» از حمله به این زن ابراز انزجار کردند.

یکی از مادران در اعتراض به حرکت زن مهاجم گفته است: «تعرض به زنی که شیرده است، تعرض به کودک او است.»

بسیاری دیگر از کاربران یادآوری کرده‌اند که شیردهی یک عمل طبیعی و یک حق اساسی بشر است و برخی نیز گفته‌اند از این که می‌بینند یک زن علیه زنی دیگر چنین حدی از خشونت را روا داشته، یکه خورده‌اند.

زنی دیگر نوشته است: «هیچ مادری از نشان دادن سینه‌اش در انظار عمومی لذت نمی‌برد. او تنها کودک خود را تغذیه می‌کند و برای این کار سوپرمارکت، قطار، مغازه یا کافه تفاوتی ندارد.»

در قوانین فرانسه هیچ گونه ممنوعیتی برای شیردهی زنان در مکان‌های عمومی وجود ندارد. به رغم توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی مبنی بر این که نوزادان باید به مدت شش ماه فقط از شیر مادر تغذیه کنند، فرانسه یکی از کشورهایی است که کمترین میزان شیردهی مادران در جهان را دارد.