سن کارتن‌خوابی زنان در ایران به ۱۵ سال رسید

بهارنیوز
طبق اظهارات مسئولان یکی از سراهای نگهداری و درمان زنان معتاد ، در حالی که سن شروع به کارتن خوابی در میان دختران نوجوان معتاد به 15 سال رسیده است.
...
ندا ماندنی، مدیر مرکز بانوان سرای مهر اظهار داشت: براساس مشاهدات میدانی و تجربی می توان گفت در دوره شیوع کرونا هم تعداد زنان معتاد متجاهر افزایش یافته و هم سن اعتیاد زنان به وضوح پایین آمده است.

او در این باره از دختران 15 ساله ای گفت که در ماه های اخیر به مرکز سرای مهر مراجعه کرده اند و محیط نامساعد زندگی موجب گرفتار شدن آنها به اعتیاد و کارتن خوابی شده است و در این میان، حتی برخی از آنها مورد تعدی قرار گرفته اند.

او در ادامه توضیح داد: بیشتر دختران نوجوان معتاد یا در خانواده های بدسرپرست زندگی می کنند یا اساسا برخی از اعضای خانواده آنها دارای اعتیاد هستند و همین مساله آنها را به دامان اعتیاد کشانده است.

وی گفت: طبق مشاهدات میدانی، می توان گفت آمار زنان کارتن خواب افغانستانی در تهران بیشتر شده است، البته بازهم تعداد آنها بسیار کمتر از زنان معتادی است که از شهرستان ها آواره کف خیابان های تهران شده اند. اصولا کمتر پیش می آید که یک زن یا دختر به دلیل اعتیاد از شهرستان فرار کند و راهی تهران شود و چنین مواردی عمدتا فقط زمانی رخ می دهد که یک زن شهرستانی به علت اعتیاد از طرف خانواده تهدید شود و از ترس جان خود به کف خیابان های پایتخت پناه بیاورد.
...
ماندنی تاکید کرد: از آنجا که در بیشتر مراکز درمان، کاهش آسیب یا کمپ های ترک اعتیاد بانوان به صورت دوره ای از خانم ها نگهداری می شود، حضور زنان در این مراکز مشکلی را از آنها حل نمی کند.اکنون شرایط به گونه ای است که در این مراکز بین سه تا شش ماه از یک زن معتاد نگهداری می شود و بعد از آن، این زن در سطح شهر رها می شود. در آن مدت هم صرفا سم زدایی از بدن آن زن انجام شده و هیچ آموزش یا امکاناتی در اختیار او قرار داده نشده است و در چنین شرایطی، طبیعی است که این زن مجددا به کف خیابان و پاتوق های معتادان بازمی‌گردد و به همین شکل، چرخه معیوب نگهداری و بازگرداندن زنان معتاد مدام تکرار می شود.