انتخابات یونان؛ حزب محافظه‌کار به پیروزی چشمگیر دست یافت

رادیوفردا
این انتخابات بر اساس قانون جدید «نمایندگی تناسبی» برگزار شد، که کسب کرسی‌های پارلمانی کافی برای تشکیل دولت را برای هر حزبی دشوار می‌کند
این انتخابات بر اساس قانون جدید «نمایندگی تناسبی» برگزار شد، که کسب کرسی‌های پارلمانی کافی برای تشکیل دولت را برای هر حزبی دشوار می‌کند

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان، می‌گوید که حزب محافظه‌کار به رهبری او با پیروزی چشمگیری که در انتخابات روز گذشته در برابر حزب چپ‌گرای «سیریزا» به‌دست آورد، یک «زلزله سیاسی» به راه انداخته است.

با این وجود او اعلام کرد که برای تثبیت هرچه بیشتر موقعیت سیاسی خود، خواهان برگزاری یک انتخابات دیگر نیز هست.

نخست وزیر یونان پس از برتری حزبش در انتخابات روز یکشنبه، ۳۱ اردیبهشت، اشاره کرد که به امید کسب اکثریت مطلق که به حزب اجازه می‌دهد به تنهایی حکومت کند، خواهان برگزاری انتخابات دیگری است.

آقای میتسوتاکیس، ۵۵ ساله در هاروارد تحصیل کرده است. او در انتخابات سال ۲۰۱۹ با وعده اصلاحات اقتصادی پیروز شد. این مدیر اجرایی سابق وعده‌ داده است که مالیات را کاهش و سرمایه‌گذاری در یونان را افزایش دهد و به تقویت اشتغال طبقه متوسط کمک کند.

پیش از شروع انتخابات نظرسنجی‌ها نشان می‌داد که حزب نخست‌وزیر یونان به علت رشد اقتصادی ۵.۹ درصدی در سال ۲۰۲۲ و کاهش بیکاری و تورم، پیشتاز انتخابات است.

با این وجود و علیرغم پیشروی آشکار حزب محافظه‌کار، وزارت کشور یونان عنوان کرد که حزب «دموکراسی نوین» شش کرسی کمتر از اکثریت مطلق پارلمان را به دست آورده و آقای میتسوتاکیس را در برابر دوراهی تشکیل ائتلاف یا انتخابات جدید قرار داد.

با اکثر آرا شمارش شده، حزب «دموکراسی نوین» با ۲۰ درصد برتری نسبت به حزب چپ‌‌گرای یونان، ۴۰.۸ درصد آرا را به دست آورد.

نخست‌وزیر یونان پس از قطعی شدن پیروزی حزبش در انتخابات با اشاره به اینکه شهروندان خواهان یک «دولت قوی با افق چهار ساله» هستند، عنوان کرد که چرخه انتخابات هنوز به پایان نرسیده و نبرد بعدی «بحرانی و نهایی» خواهد بود.

او در جریان مبارزات انتخاباتی، بهبود شرایط اقتصادی یونان در دوران نخست‌وزیری‌اش پس از سال‌ها رکود اقتصادی را برجسته کرد و از رای‌دهندگان خواسته بود که به ادامه روند بهبود اقتصادی مورد نظر او رای دهند.

به نظر می‌رسد با برگزاری انتخابات بعدی به دست آوردن اکثریت آرا برای حزب محافظه‌کار یونان آسان‌تر از قبل باشد.